Virtuální Apple. Firma přesouvá své akce včetně WWDC pouze na internet a vyhlíží nové příležitosti

To, co se posledních pár týdnů očekávalo, se nyní naplňuje. Apple naprosto logicky letos ruší slavnou vývojářskou konferenci WWDC pro fyzické návštěvy z obav o zdraví personálu a diváků. Důvodem je šířící se nákaza koronavirem SARS-CoV-2, která sužuje i Spojené státy. Žádná změna termínu se ovšem nekoná – Apple ji přesouvá čistě do virtuálního prostoru a pokusí se nastavit laťku, jak by virtuální konference mohly vypadat v budoucnu.

„WWDC 20 přineseme v červnu pro miliony vývojářů po celém světě v novém inovativním směru. Propojíme celou vývojářskou komunitu s novými zážitky.“ Takto zní vyjádření marketingového šéfa Phila Schillera k jedné z pro Apple nejdůležitějších konferencí roku. Worldwide Developers Conference diváci nenavštíví v Apple Parku ani v jiných skutečných prostorách, ale přímo na internetu, kde bude vše v jednom balíčku.

Je to pochopitelné. Ačkoliv mají nejrůznější konference (nejen ty technologické a vývojářské) obrovskou sílu ve fyzické přítomnosti, svůj smysl dávají i virtuálně. Ostatně drtivá většina diváků je sleduje online, pokud to firma umožňuje. A to Apple dělá už dlouhé roky. I když nabízel vybraným lidem vstup do sálu, soustředil se i na online, kde mohli lidé sledovat dění především z hlavní úvodní keynote v reálném čase.

Foto: Apple

Výhodou internetového pojetí konferencí může být multiplatformní dostupnost – sledování je možné jak na počítačích nebo televizí, tak na telefonu během jízdy vlakem a podobně. Diváci navíc dostanou svůj klid a mohou je sledovat odkud chtějí. Na druhou stranu se vytrácí networking, přímé napojení na prezentující nebo zajímavé lidi a zkrátka pocit „sledování na vlastní oči“. Je to sporná situace.

Apple ovšem nyní neměl jinou možnost. Hrozby z nového typu koronaviru jsou natolik silné, že to firmě nařídil i okres Santa Clara County. Vzhledem k tomu musela společnost pod vedením Tima Cooka zrušit i nepotvrzenou keynote pro představení nového iPhonu 9 a iPadů Pro, nyní se to týká i velkolepé WWDC, která se pravidelně koná začátkem června.

Jak to Apple a ostatní firmy ovlivní do budoucna, je otázkou. Je možné, že pokud konkrétně cupertinský gigant tento virtuální formát dobře podchytí, může jít o jednu z nových možností prezentování produktů bez fyzické účasti lidí. Zatím není známo, jak se k novince přistoupí, protože Apple nezveřejňuje bližší informace celého průběhu. Jedno je však ale jisté – SARS-CoV-2 velkou měrou ovlivňuje i obrovské technologické společnosti a jak uvádí Tim Cook ve svém dopise, firma bude přispívat na pomoc se zamezením šíření finančními částkami a různými dary.