Vladimír Císař z Kutné Hory- akryly a autorské grafické listy

Rozhovor s kutnohorským výtvarníkem Vladimírem Císařem, který bude od čtvrtka 7. února 2013 vystavovat v ArcusGallery akryly a autorské grafické listy.

Kutná Hora – Kutnohorská minigalerie ArcusGallery vznikla v posledním čtvrtletí loňského roku a v atypickém prostoru obloukového výkladního okna připravuje na únor již čtvrtou výstavu. Myslíte si, že tato netradiční minigalerie si najde svoje příznivce?

O této malé galerii vím od její první výstavy a dění kolem ní mám možnost bezprostředně sledovat. Přiznám se, že zpočátku jsem jejímu smyslu moc nevěřil, vždyť tolik věcí hovoří proti ní: je mimo centrum, navíc na velmi rušné ulici, která patří mnohem víc soptícím automobilům než vnímavým chodcům.

A také na prostor pouhého výkladního okna jsem si nějak nemohl zvyknout. Ale pak jsem si vzpomněl na krásné slovo „navzdory“. Vždyť je to vlastně bezvadné, když něco takového vzniklo navzdory všem mínusům tohoto místa.

Tato malá galerie má už velkou zásluhu, že vnáší skromným způsobem umění někam, kde by je nikdo nečekal. V tom je sympatická. Věřím, že to lidé ocení a že její další existenci budou fandit stejně jako já.

Pro ArcusGallery připravujete svoji výstavu. Budou její náplní akryly, případně, čím je doplníte?

Ano, budou tam akrylové malby, kterými se zabývám už řadu let. Ale kurátor ArcusGallery Miroslav Moravec mne přivedl na myšlenku, že bychom právě na této výstavě mohli také „emancipovat“ moje grafiky.

o-mne-2-1332872986-1359710379-8811592

Grafické listy vystavujete ve větší míře vůbec poprvé. Znamená to, že se jejich tvorbě hodláte v budoucnu více věnovat, nebo budou jen doplněním Vaší obvyklé tvorby?

Nevím, jak moc se jim budu věnovat v budoucnu, ale pravdou je, že mě v poslední době jejich tvorba opravdu baví. Baví mě spojovat tradiční postupy i tradiční náměty s moderní technologií. Věřím, že malba bude na mých výstavách hrát vždy prim, ale grafiky ji budou určitě doplňovat. V jaké míře, to se uvidí.

Jak hodnotíte kulturní dění v Kutné Hoře? Co by, podle Vašeho názoru, jeho kvalitu zvýšilo?

Netroufám si hodnotit celé kulturní dění v Kutné Hoře, zvláště ne v několika řádcích. Ale myslím, že nemají pravdu ti, kteří vzdychají, že se tady v kultuře „nic neděje“. Nabídka je přeci pestrá, jen o ní vědět, jen jí využít. Kulturnímu dění by určitě prospěla řada věcí, ale mám-li zůstat u výstav, napadá mě jedno „zbožné přání“.

Této oblasti kultury by nepochybně velmi prospělo, kdyby Kutnohořané navštěvovali výstavy v mnohem větší míře. Kdyby se pro širší kulturní veřejnost stala prohlídka galerie jakousi kulturní normou. Pořád cítím nějakou divnou bariéru. 

Mnozí lidé, i ti bezpochyby kulturně zaměření, na výstavy prostě nechodí. A přitom se jedná o tak svobodné prostředí – na výstavě mohou pobýt, jak dlouho chtějí, třeba jen chvilku. Nikdo jim nevnucuje, že se jim vystavené musí líbit, nikdo je nezpovídá z dojmů. A vstupné je většinou zanedbatelné, někdy žádné. Jenom překonat tu zábranu a vstoupit. Vždyť zážitky z výstavy nemůže nic jiného nahradit.