Volby: ODS vyhrála, premiér napadl její výsledky

PRAHA – Hysterie a silná slova. Oficiální výsledky voleb do dolní komory Parlamentu skončily těžkým patem. Ačkoliv vyhrála ODS se ziskem 35, 38 procent, bude jenom obtížně sestavovat většinovou vládu, pokud by nemělo jít o variantu velké koalice s druhou ČSSD.

ČSSD pod vedením premiéra Jiřího Paroubka získala 32, 32 procenta. KSČM dosáhla výsledku 12,81 procenta, KDU-ČSL obdržela 7, 22 procenta. Poprvé za svou existenci se do Sněmovny dostala Strana zelených (SZ) s výsledkem 6,29 procent.

Účast dosáhla 64,47 procent, tedy o 6, 46 procent vyšší než při posledních volbách před čtyřmi lety.V přepočtu na poslanecké mandáty by totiž ODS (81 mandátů) nezískala většinu s KDU-ČSL (13 mandátů), a to ani v případě, že by do této koalice vstoupili zelení (6 mandátů).

TIP: Jak funguje SMS půjčka ihned úplně každému nebo také půjčka pro dlužníky?

Celkový počet mandátů těchto tří stran činí 100, stejně jako uvažovaná aliance ČSSD (74 mandátů) a KSČM (26 mandátů). Jediná koalice, která by získala drtivou většinu 155 mandátů by byla tzv. velká koalice, v níž by se sešli ODS s ČSSD.

Jednání o takové koalici bude velmi obtížné za stávajícího vedení obou stran. Premiér Paroubek vzápětí po volbách napadl drsnou kampaň ODS a přirovnal ji k praktikám „února 1948“.

Prezident Václav Klaus již několikrát dal před volbami najevo, že by velká koalice byla pro něho přijatelná. Na pondělí již pozval předsedu ODS Mirka Topolánka, ovšem s tou výhradou, že ho nepověří sestavením vlády. Varianta levo-středové koalice (ČSSD, KSČM a SZ) je zatím vylučována nynějším vedením zelených, kteří odmítají spolupráci s komunisty.

Volební jednání začínají na Hradě v pondělí, neformálně již od soboty večer.

TIP: Co nakoupit v obchodě Office Shoes?