Volební shromáždění evropských liberálů v bruselské Skyhalle

Za účasti liberálů z celé Evropské unie, družených ve straně Evropských liberálních a reformních demokratů (ELDR), byla dnes jako nový člen přijata také Cesta změny. „Mám radost, že mohu tuto zprávu potvrdit,“ řekl v první reakci předseda Cesty změny Jiří Lobkowicz. Cesta změny, která tvoří spolu s Unií svobody-Demokratickou unií (US-DEU), Občanskou demokratickou aliancí (ODA) a Liberální reformní stranou (LiRA) společnou kandidátku Unie liberálních demokratů (ULD) do evropských voleb, považuje integraci za důležitý prvek nejen na národní, ale i evropské úrovni.

Velké volební shromáždění evropských liberálů začalo v pátek 29. dubna v bruselské Skyhalle, postavené v roce 1958, které připomíná historický okamžik podpisu Římské smlouvy téhož roku. Před 25 lety na tomtéž místě zahájili evropští liberálové v roce 1979 první kampaň do Evropského parlamentu.

TIP: Jak funguje půjčka o víkendu a jak může pomoci při koupi zimní pneu nebo pratického kufru do letadla?

Mezi účastníky byli například předseda Evropského parlamentu Pat Cox, předseda ELDR Werner Hoyer, Graham Watson, předseda parlamentní skupiny ELDR v evropském parlamentu, belgický premiér Guy Verhofstadt, finský premiér Matti Vanhanen či slovinský premiér Anton Rop. Shromáždění se zúčastnili i přední kandidáti liberálních listin do Evropského parlamentu, mezi nimi i jednička české Unie liberálních demokratů Helena Rögnerová.

Cesta změny vítá dnešního dne historický okamžik vstupu České republiky do Evropské unie. „Nikdy jsem nepochyboval o tom, že Češi patří historicky do Evropy, nyní jsou konečně i součástí Evropy politické,“ řekl Jiří Lobkowicz.

Nezávislý senátor Martin Mejstřík, zvolený za Cestu změny, poskytl při té příležitosti exkluzivní rozhovor francouzské televizi FRANCE 3, v němž připomněl paralelu, kterou tvoří pád komunismu na podzim 1989 a nynější vstup do Evropské unie. „Občas jsem si myslel, že jsem euroskeptik,“ řekl senátor Mejstřík. „Pozdější vývoj mi ale napověděl, že vstup do Evropské unie je jediná správná cesta,“ dodal. Rozhovor s Martinem Mejstříkem přenáší dnes večer také mezinárodní síť TV 5 v 19 hodin.