Výročí sametové revoluce

Sedmnácté výročí tzv. sametové revoluci si Cesta změny (CZ) připomněla společně s Evropskou demokratickou stranou (EDS) a Kruhem La Margherity „Demokracie je svoboda“, který sdružuje demokraticky orientované Italy v České republice. Akce se konala v kavárně Adria na Národní třídě.

Mezi hosty, kteří se dopoledního programu zúčastnili, patřili senátor Martin Mejstřík, koordinátor Italů ve světě skupiny DL-La Margherita Luciano Neri, poslanec italského parlamentu L´Ulivio Giorgio D´Ambrosio, koordinátor Kruhu DL-La Margherita „Evropa je svoboda“ pro Českou republiku Federico Oggian, předseda CZ Jiří Lobkowicz a generální sekretář EDS Josef Brož.

Své narozeniny přišla do kavárny oslavit spontánně se svým manželem také česká herečka Vlasta Chramostová. „Svůj věk nebudu zatajovat, je mi dnes právě 80 let, přesto se stále necítím stará,“ řekla a dodala, že jí k Itálii pojí emotivní vztah, neboť to byla první zemí na Západě, kam se vydala. Do kavárny Adria, která je historicky spjata s dějinami Evropy (rondukubistický palác Adria byl postaven v letech 1923-1924 pro italskou pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurtà), si našlo cestu na sto Italů a Čechů.

„Jsem rád, že mohu být na tomto místě, protože Praha je pro mne místem, kde se vždy setkávaly kultury,“ řekl senátor Mejstřík, který byl více než 30 minut pod palbou otázek, které na něho směřovali Italové i Češi. Podle Mejstříka bylo největší chybou listopadu 1989, že tehdejší dohody s komunisty založily problém, s nímž se potýkáme dodnes. „Vrátil jsem se do politiky mimo jiné také proto, abych tento dluh odčinil,“ řekl senátor.

Setkání, které patřilo k jedněm z mála, které se toho dne odehrály, bylo neseno v duchu citátu prezidenta Václava Havla ze 17. listopadu roku 1999, který tehdy řekl: „Jsem přesvědčen, že pád komunismu neznamenal pouze osvobození milionů utlačených a ponížených lidských bytostí, ale že se z mnoha různých důvodů stal zároveň velikou výzvou soudobé civilizaci k tomu, aby se pokusila znovu a opravdu důkladně zreflektovat svůj stav, své směřování, svá ohrožení, a aby hledala způsoby, jak nalézt a obnovit svou odpovědnost za sebe samu.“

Součástí akce byla i krátká přehlídka filmů dokumentaristy Pavla Kouteckého, který před časem tragicky zahynul. Filmy laskavě poskytla Nadace Film a sociologie. Italské matiné zajišťoval po celou dobu italský kavárník Roberto, který přichystal širokou nabídku gastronomických pochoutek včetně poledního benátského aperitivu.

TIP: Co nakoupit v Dr. Max eshop nebo třeba v obchodě Primark?