Vznikla Evropská demokratická strana

BRUSEL/PRAHA –  Po intenzivních konzultacích byla v Bruselu registrována 13. července nová politická strana s názvem: Evropská demokratická strana (PDE). Společným předsednictvím do prvního kongresu, který se má konat koncem roku, byli pověřeni François Bayrou a Francesco Rutelli, předsedové Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) a italské Margharity. Čestným předsedou byl zvolen Romano Prodi. Jedním ze čtyř místopředsedů se stal Josef Brož, který na jednáních zastupoval Cestu změny.

Východiskem pro vznik nové centristické strany, která se hlásí k Alianci liberálů a demokratů v Evropském parlamentu, byly ústupky vedení Evropské lidové strany vůči konzervativním a nacionalistickým stranám, které reprezentovala uvnitř skupiny Forza Italia a britská Konzervativní strana. Zakládajících sedm stran, které spojuje blízký pohled na posílení evropské identity, chce své řady v blízké době rozšířit. „Inspirátorem založení nové strany byl Romano Prodi,“ upřesňuje Josef Brož. „Budu si považovat za čest podílet se na skutečné zásadní změně vnímání evropské politiky,“ dodává.

Prodi končí v říjnu svůj mandát předsedy Evropské komise; v rámci italských voleb do Evropského parlamentu veřejně podpořil kandidátku Olivovník, jejímž nejsilnějším uskupením byla právě Margharita, jež získala 9 křesel. Centristická UDF Françoise Bayroua, třetí nejsilnější francouzská strana, získala celkem 11 křesel. Ambicí nové evropské strany je posílení kreditu proevropských sil, ale i počtu europoslanců ve frakci liberálů.