Jsem patient zero, napsal spoluzakladatel Applu Steve Wozniak a posílil paniku okolo koronaviru

Nový typ koronaviru COVID-19 děsí celý svět a vzhledem k „preciznímu“ informování ze stran mainstreamových médií se panika šíří ještě výraznějším tempem. Olej do ohně tohoto globálního problému přilil včera i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak, který poněkud netradičně informoval o svém možném zdravotním stavu.

Přes svůj Twitter sdělil obavy z toho, že je spolu se svou manželkou takzvaným „patient zero“ ve Spojených státech, což znamená, že je první osobou, která se potýká s konkrétní chorobou a může ji nedobrovolně přenášet. A protože se toto spojení v posledních měsících používá hlavně s ohledem na šířící se koronavirus, veřejnost měla jasno.

Šlo o to, že se Wozniak se svou ženou Janet začátkem ledna vrátili z Číny a následně chytli – dle jejich slov – „nejhorší chřipku ve svých životech“. V nemocnici měli dvojici dokonce říct, že nejde o americký typ chřipky, ale o něco závažnějšího, což gradovalo i tím, že Janet měla vykašlávat krev.

Poté, co Wozniak navštívil ordinaci West Coast Sports Institute v kalifornské Santa Claře, cítil nutkání o tom informovat veřejnost a patrně cíleně přispět do bující paniky okolo nákazy čínského původu. Nakonec se ale ukázalo, že nejde o COVID-19, nýbrž o „obyčejnou“ sinusovou infekci. Potvrdila to jeho žena pro USA Today.

Covid výrazně ovlivnil vývoj Applu

Nyní je otázkou, proč se Wozniak k tomuto informačnímu kroku uchýlil. O legendárním inženýrovi, který roku 1976 spolu se Stevem Jobsem a Ronaldem Waynem založil v garáži Jobsových rodičů společnost Applu, je známo, že se chytá celé řady mediálních stébel a rád se vyjadřuje k nejrůznějším situacím.

Stát se však součástí takzvané koronavirové vlny, která se dostala i do Česka, ale nebylo nejlepším způsobem, jak se na sebe přilákat pozornost. Pod jeho tweetem se pak vyrojila řada názorů od komunity, které COVID-19 zlehčovaly.

Koronavirus znamená problém i pro Apple jako takový, který spoléhá na pracovní sílu v Číně, kde byla nákaza nejrozšířenější. Kvůli ní se totiž zavíraly továrny a celý výrobní proces nebyl v takovém stádiu, v jakém by měl být. Ovlivnilo to i vydávání nových produktů.

Práci Applu komplikovalo i zavedení práce z domova. Zaměstnanci se nemohli dostat k nástrojům pro vývoj.