Za nález chyby v iOS či macOS odměna až milion dolarů. Apple otevírá svůj speciální program pro všechny

I když patří operační systému Applu (jmenovitě iOS, iPadOS, macOS, watchOS a tvOS) k těm nejbezpečnějším na trhu, co se týče ochrany uživatelského soukromí, není možné, aby byly zcela bez chyb a děr, kterých by mohli využít hackeři a případně celou bezpečnostní schránku prolomit. Proto se Apple snaží tyto teoretické problémy co nejefektivněji řešit a pomáhají mu k tomu i různí bezpečnostní experti z řad vývojářů a uživatelů.

Vše funguje v rámci takzvaného bug bounty programu, který je pro zjišťování možných zranitelností systému určen. V praxi tak experti a vývojáři hledají v dostupných verzích chyby, které Applu včetně detailního popisu nahlásí a podle závažnosti obdrží finanční bonus, který může být až ve výši stovek tisíc dolarů.

Program byl dosud nicméně velmi limitován a vztahoval se jen na zařízení s iOS, v nichž chyby zjišťovali pouze pozvaní lidé. Ode dneška je však vše jinak.

Jak Apple v létě na konferenci Black Hat v Las Vegas slíbil, tak doručil. Speciální program na odhalování případných děr dnes otevírá pro všechny „výzkumníky“, kteří se do něj mohou zapojit. Každý z nich tak bude mít nárok na finanční odměnu, pokud objeví zásadní chybu a nahlásí ji Applu – vyplácené částky se pohybují od 100 tisíc dolarů po jeden milion dolarů, respektive od 2,3 milionu korun po 23 milionů korun.

Cupertinská společnost mimo jiné vyzývá k tomu, aby se hledači zaměřovali především na takové chyby, které postihují více platforem zároveň, jsou unikátní k nově přidaným funkcím ve veřejných a beta verzích a ohrožují plnohodnotnou funkčnost (a bezpečnost) nejnovější verze operačního systému. Tam nově vedle iOS patří i macOS, iPadOS, tvOS, watchOS a také iCloud.

Podrobnější informace o novém programu jsou k dispozici přímo na webu Applu.

Případ „odposlouchávání“ přes FaceTime

Už několikrát se v minulosti objevily případy, kdy uživatelé náhodou narazili vcelku klíčovou chybu na jednom z operačních systémů Applu, avšak situace se začátku letošního roku je patrně tou mediálně nejvlivnější. Teprve 14letý Američan zjistil, že když zavolá svému kamarádovi přes FaceTime, vůbec daný hovor nemusí přijmout a stejně ho volající strana uslyší, aniž by o tom sám věděl.

Není třeba objasňovat, jak zásadní porušení uživatelského soukromí toto může být, proto Apple – byť se zpožděním – zareagoval a v nové aktualizaci vše napravil.