Záchranný útvar míří na slavnosti do Litoměřic

Veškerá technika Záchranného útvaru HZS ČR je již v Litoměřicích, kde jí budou moct obdivovat návštěvníci Hasičských slavností Litoměřice 2017. Celkem se do Litoměřic sjede 350 kusů techniky, od té nejstarší, kterou představí sbory dobrovolných hasičů až po nejmodernější a speciální, kterou disponuje Hasičský záchranný sbor ČR.

Každý, kdo v pátek a v sobotu (9. – 10. června) do Litoměřic dorazí, se může těšit na pásový nakladač CAT 973D ve speciálním opancéřovaném provedení, který je předurčen na zásahy s možností exploze. Tento dálkově ovládaný stroj je od jeho pořízení nasazen ve Vrběticích, kde vypomáhá s likvidací následků výbuchů muničních skladů.

Nasazen byl rovněž po výbuchu v Poličských strojírnách a slavnosti tak budou jednou z prvních příležitostí, kde se nakladač představí veřejnosti.

Ze zemních strojů budou k vidění i pásové rypadlo CAT 329E, traktorbagr Huddig, universální dokončovací stroj UDS 214, dále třístranný a jednostranný sklápěčkový automobil na podvozcích Tatra T815.

Z vyprošťovací techniky bude na výstavišti ta nejsilnější v podobě vyprošťovacího tanku VT-72, který se používá v místech, kam se kolová technika nedostane, případně tam, kde je potřeba silnějšího navijáku. Dvojice těchto tanků pomáhala loni i v zahraničí, když vyprošťovala českou loď zpod mostu v Drážďanech.

Chybět nebude ani druhý typ tanku v hasičských službách, SPOT 55 určený pro provádění hasebních prací v průmyslových podnicích a těžkém lesním terénu. I tento je dlouhodobě nasazen ve Vrběticích a pomáhal mj. při velkém požáru lesa na Bzenecku.

Posledním typem pásové techniky bude obojživelný transportér PTS-10, který dokáže přes vodu převážet náklad o váze až 10 tun, a slouží tak k evakuaci velkého počtu osob, či transportu kolové techniky při povodních a záplavách.

Chybět nebude ani tahač s podvalníkem sloužící pro přepravu veškeré pásové techniky a kolových zemních strojů, dále valníkový automobil s hydraulickou rukou a nosič kontejnerů na podvozcích T815-7.

Posledním kouskem bude sací bagr, což je zjednodušeně velký vysavač, který si poradí s hlínou, bahnem, sutinami a sypkým materiálem. Své využití nachází při pátrání po zavalených a zasypaných osobách, ale také při sesuvech půdy a povodních.