Zahájení letní sezóny na zámku Habry

Bohatým kulturním programem byla 14. května zahájena letní sezóna na zámku Habry. Petr Vančura společně s návštěvníky a účinkujícími odstartoval novodobě vzniklou tradici, kdy mohou všichni zájemci o historii obdivovat zrekonstruované interiéry bývalé školy.

Přibližně 150 hostů mohlo v sobotu přihlížet několika kulturním výstupům, které byly, stejně jako minulý rok, především uměleckého charakteru. Prvním bodem nabitého dopoledne byla recitace žákyň 4. ročníku čáslavské Střední odborné školy pedagogické, na které „dohlížel“ mimo jiné i ředitel této školy, PaedDr. Zdeněk Sejček.

Právě studentky Lycea Čáslav, jmenovitě Michaela Zelená, Andrea Trčálková a Lucie Mrňáková se staly symbolickými „předskokany“ Pavla Vančury, operního pěvce oceněného mimo jiné cenou Thálie, který společně se svým synem Pavlem a Petrou Bělohlávkovou přeladili na vážnou hudbu.

Před jedenáctou hodinou trio hudebníků nahradilo další, tentokrát akordeonové, ve složení Jana Blažková, Markéta Laštovičková a Žaneta Švecová. Dívky předvedly své umění a zcela oprávněně si zasloužily bouřlivý potlesk od posluchačů, kteří do posledního místečka zaplnili lovecký salón.

Poté se hudebního nástroje chopil i ředitel zámku Petr Vančura. Společně s kytarovým souborem z Domu dětí a mládeže v Čáslavi uzavřel hudební část programu. Dojem historického prostředí umocnilo i dobové oblečení všech aktérů i půvabné komentáře z úst zámeckého pážete, jenž svým slovem doprovázel strunné serenády.

Zapomenuto nebylo ani na ty nejmenší. Martina Šorčíková a Andrea Vančurová si připravily vtipnou variaci na známou pohádku O veliké řepě. U té se nicméně paradoxně více pobavili jejich rodiče. Možná i proto, že se nemohli sami vsoukat do archaických lavic školní třídy – repliky z dávných dob.

Milovníky časů minulých ale pravděpodobně nejvíce zaujal obnovený, ba dokonce zkrásnělý vnitřek objektu. Ten minulosti sloužil jako základní škola, kde není nouze o starožitné předměty a výtvarné exponáty. Prostory rovněž slouží jako improvizovaná soukromá galerie, kde jsou vystaveny kamenné solitéry z dílny Petra Rudolfa Vančury.

TIP: Hledá-li člověk zajímavou destinaci pro svou dovolenou, švédské město Stockholm nabízí moderní architekturu, městskou přírodu, nákupy, muzea a inovace v oblasti módy, hudby a technologie.