Zákaz propagace komunismu má šanci projít Senátem

Návrh novely zákona o zákazu propagace komunismu, který bude zítra projednávat Senát České republiky, má šanci horní komorou projít. Novelu, kterou připravili právníci Cesty změny (CZ), a již předkládá senátor Martin Mejstřík, podpoří vedle Klubu otevřené demokracie (KOD) také Klub Občanské demokratické strany (ODS). Na dnešní tiskové konferenci, kterou uspořádala iniciativa „Zrušme komunisty!“ to řekl její předseda Mirek Topolánek.

Klub ODS přivedl k přehodnocení postoje poslední vývoj na politické scéně, kde dochází k otevřeným námluvám mezi ČSSD a KSČM. „Měl jsem původně k návrhu výhrady,“ řekl na konferenci Topolánek, který se údajně obával toho, aby zákon nevedl ke sblížení obou levicových stran. „Komunisté již nejsou v izolaci, ta kolaborace je zcela otevřená. To je důvod, proč sedím za tímto stolem s lidmi, kterých si vážím, ale se kterými jsem v minulosti, a má strana, měl častokrát rozdílné názory na spoustu věcí,“ upřesnil Topolánek.

Senátor Martin Mejstřík, zvolený za CZ, přivítal stanovisko ODS s uspokojením, i přestože, jak uvedl, „měl v minulosti s ODS mnohá… řekněme – nedorozumění“.

Senátor Jaromír Štětina, který se podílel v posledních měsících na silné protikomunistické kampani a petici pod názvem „Zrušme komunisty“ připomněl, že k dnešnímu dni již počet signatářů překročil 50 000 podpisů. K dnešnímu dni je na webových stránkách iniciativy: www.zrusmekomunisty.cz uváděno 51 160 podpisů. Vzápětí označil KSČM „s plnou zodpovědností“ za zločineckou organizaci. „Komunistická strana Čech a Moravy je zločinecká organizace,“ řekl a požádal své senátorské kolegy, aby byl v případě trestního stíhání za tento výrok zbaven imunity.

Cílem novela zákona, kterou se mění trestní zákon č.140/1961 Sb. je podle Jakuba Pinty, jednoho z tvůrců předlohy a předsedy pražské organizace Cesty změny, „nezpochybňování historie, kdy je nutné jednoznačně pojmenovat zlo tak, aby se již nikdy nestalo přítomností“. „Cílem novely není likvidace politické strany KSČM, ani kriminalizace voličů této strany. Podání novely plyne především z touhy občanů vypořádat se s vlastní minulostí. Na takové rozhodnutí není nikdy pozdě,“ napsal ve svém článku 2. února tohoto roku na těchto stránkách právník Pinta.

TIP: Co nabízí MROauto a jak k nákupu využít půjčku pro studenty nebo půjčku od soukromé osoby?