Zakládající Kongres Evropské demokratické strany

Šest delegátů vysílá Cesta změny (CZ) na zakládající Kongres Evropské demokratické strany (EDP), který se bude konat dne 9. prosince v Bruselu. Na Republikové radě CZ byli zvoleni zástupci, kteří budou stranu reprezentovat: vedle předsedy Jiřího Lobkowicze a 1. místopředsedkyně Heleny Frankenbergerové, to bude také předseda liberecké organizace Vladimír Vancl, předseda brněnské organizace Tomáš Tyl. Kongresu se zúčastní jako delegáti také publicista Josef Brož a koordinátorka pro mladé Anna Irmanovová.

„O Evropě tu stále v Čechách mnoho malých generálů mluví slovy, které bohužel vyjadřují naprostou neznalost tématu,“ připomíná předseda Lobkowicz. „Je například komické, jak si tzv. čeští liberálové hoví u evropských lidovců, a to včetně těch, kteří mají v názvu, že jsou evropští,“ směje se Lobkowicz. Kromě komunistů a socialistů jsou všechny české středo-pravé strany afiliovány u Evropské lidové strany (EPP), kam také kandidovaly.

TIP: Jak funguje půjčka pro každého nebo konsolidace nebankovních půjček?

Projekt Evropské demokratické strany, který tvoří 7 zakladatelských subjektů z Evropské unie zahrnuje například Svaz pro francouzskou demokracii (UDF),  italskou Margheritu či litevskou Dobra partiju. „Jsem rád, že Cesta změny stojí u zrodu projektu jediné skutečně proevropské strany, která v létě vznikla,“ říká Josef Brož, který byl zvolen v létě místopředsedou EDS.

Spolupředsedy se v létě stali předsedové UDF a Margherity: François Bayrou a Francesco Rutelli. Čestným předsedou EDS se stal bývalý předseda Evropské komise, bývalý italský premiér Romano Prodi.

EDP je druhým politickým subjektem vedle strany Evropských liberálů, demokratů a reformistů (ELDR), který tvoří frakci Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Frakce disponuje počtem 88 europoslanců a je třetí nejsilnější skupinou v Evropském parlamentu.

TIP: Co je to Woox?