Propustky v práci – může zaměstnavatel zakázat, zkušenosti
Dobrý den měl bych takový dotaz, zaměstnavatelka u nás ve firmě zakázala úplně propustky, a když už je to naléhavé nechává nás nadělat buď celou dobu, nebo nám to bere z dovolené. Je něco takového vůbec možné, není to protizákonné? Děkuji
Dobrý den, děkujeme za důvěru, s níž se obracíte na naší poradnu. Ve svém emailu píšete, že Vám zaměstnavatel zakázal propustky, a když potřebujete uvolnit z práce, musíte si to nadpracovat, nebo si čas vybrat z dovolené. Ptáte se, zdali je to vůbec možné.
Jelikož neuvádíte konkrétně, v jakých případech Vám zaměstnavatel nedovoluje vzít si propustku, domníváme se, že máte na mysli propustku k lékaři – nejčastější osobní překážku v práci na straně zaměstnance.
Obecně k překážkám v práci na straně zaměstnance uvádíme, že dle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ustanovení § 199 je zaměstnavatel povinen v případě důležitých osobních překážek v práci poskytnout zaměstnanci nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a ve stanovených případech i náhradu mzdy nebo platu. Náhrada mzdy nebo platu přísluší ve výši průměrného výdělku.
Okruh a rozsah důležitých osobních překážek v práci stanovuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Ošetření nebo vyšetření u lékaře je dle této vyhlášky jednou z důležitých osobních překážek v práci.
Uvedené nařízení vlády uvádí, že:
- Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu
- Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).
- Pokud tedy splňujete podmínky vyšetření nebo ošetření, které nelze provést mimo pracovní dobu, tak je zaměstnavatel povinen Vám poskytnout pracovní volno, tedy Vás „propustit“ z práce, tedy měl by Vám vzniknout nárok na tzv. „propustku“.
- Pokud Vám zaměstnavatel neumožní pracovní volno pro návštěvu lékaře za výše uvedených podmínek, postupuje v rozporu s výše uvedeným nařízením a porušuje pracovněprávní předpisy. Můžete se obrátit na příslušný Inspektorát práce a dát podnět k prošetření. Je také možné zaměstnavatele upozornit na to, že dle výše uvedené vyhlášky vzniká za stanovených podmínek nárok na pracovní volno (většinou i s náhradou mzdy), tedy že nejste povinen si případnou návštěvu u lékaře nadpracovávat či čerpat na ni dovolenou, a vyzvat zaměstnavatele k dodržování zákoníku práce a stanovené vyhlášky.
Jak jsme uvedli výše, tak důležitých osobních překážek v práci je více, kromě ošetření nebo vyšetření může jít i např. o svatbu, narození dítěte, pracovnělékařskou prohlídku, úmrtí atd. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., které stanoví okruh a rozsah dalších důležitých osobních překážek v práci, Vám zasíláme přílohou.