Zařízení kutnohorského pivovaru skončilo na skládce

Pivo se už v kutnohorském pivovaru měsíce nevaří a asi ani vařit nebude. Poté, co v Kutné Hoře společnost Heineken výrobu zlatavého moku Dačický ukončila a přesunula ji do Velkého Března, to jde s budovou pivovaru od desíti k pěti. Rabování, požár, likvidace zařízení. A co bude dál, bourání snad?

K Pivo se už v kutnohorském pivovaru měsíce nevaří a asi ani vařit nebude. Poté, co v Kutné Hoře společnost Heineken výrobu zlatavého moku Dačický ukončila a přesunula ji do Velkého Března, to jde s budovou pivovaru od desíti k pěti. Rabování, požár, likvidace zařízení. A co bude dál, bourání snad?

Dřívější vedení města chtělo objekt pronajmout za účelem vaření piva. Současní kutnohorští radní se na začátku února letošního roku nechali slyšet, že už město netrvá na tom, aby se v objektu vařilo pivo. Po údajných zájemcích o nemovitost jakoby se ale slehla zem.

O pivovar nikdo nestojí. Je to jako pohádka se špatným koncem, říká o současném stavu kutnohorského pivovaru sládek Pivovaru Hubertus Kácov Josef Zvoník. Na podzim loňského roku totiž pracovně navštívil kutnohorský pivovar a to co viděl mu „vyrazilo dech“.

„Firma, která měla provést likvidaci zařízení, svůj úkol splnila dobře. Velké zařízení jako třeba část varny se rozřezalo a skončilo ve šrotu,“ posmutněle uvedl Zvoník, který v  kutnohorském pivovaru absolvoval před lety praxi při škole.

igp0436-1298903612-4521250

Kácovští pivovarníci měli zájem odkoupit některé zařízení od konkurence, ale domů si velký nákup nepřivezli. „Něco málo se nám podařilo získat.  Byly to ale pouze zbytky. Od lidí z firmy, která měla likvidaci zařízení na starosti, jsme se dozvěděli, že město nepovolilo žádný zásah do budovy a proto bylo velké zařízení rozřezáno a skončilo na skládce,“ popsal nešťastný konec pivovarnického zařízení sládek Zvoník.

Podle jeho slov by chmelový nápoj mohl v kutnohorském pivovaru bublat znovu pouze tehdy, pokud by budovu koupil nějaký nadšenec a investoval by do ní nemalé peníze.

Informace o tom, že se pivovar zavře, prosakovaly na povrch už před třemi lety. „O tom, že se pivovar zavře, se vědělo daleko dřív. Město s tím nic nedělalo, ačkoli je vlastníkem budov. Mohlo alespoň vyjednávat. Týden po uzavření pivovaru se z radnice ozývaly hlasy, jak pro obnovu piva udělají maximum. Nic se ale nedělo, bylo to jen na oko,“ uzavřel Zvoník.

Dočká se kutnohorský pivovar svého zachránce?