Vláda odložila novelu, která má zvýšit ochranu klientů cestovních kanceláří

Vláda na svém včerejším zasedání na týden přerušila projednání novely zákona o cestovním ruchu, která by měla konečně zvýšit ochranu klientů zkrachovalých cestovních kanceláří na 100 procent. Na webu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ale taková informace nebyla ani pozdě večer k nalezení. Bohužel na webu MMR chybí i zpráva o tom, že šéfka resortu Věra Jourová (ANO) včera do vlády předložila svůj první zákon.

Na webu MMR včera chyběla jakákoliv aktuální informace o předkládané novele zákona.

„Cílem novely zákona je přispět ke zpřehlednění podnikatelského prostředí v oblasti cestovních kanceláří a agentur, uvést zákon do souladu s občanským zákoníkem a živnostenským zákonem a zvýšit ochranu spotřebitele týkající se úpravy povinného pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře tak, aby ze strany pojišťovny nemohlo dojít k omezení rozsahu pojistného plnění,“ zdůvodnila návrh novely zákona ministryně Jourová.

Ministři přerušili jednání o novele zákona kvůli připomínkám ministerstva financí a České národní banky. Připomeňme, že když před rokem předkládal do vlády návrh novely tehdejší šéf MMR ministr Jankovský, ČNB konstatovala: „Návrh zákona v předložené podobě pravděpodobně nepovede k odstranění všech stávajících aplikačních nejasností a problémů.“ Problém měla ČNB i s tím, že by pojišťovny měly nově plnit závazky vůči klientům padlých cestovek v stoprocentní výši.

„V současné době pojišťovny mohou vyplácet pojistné plnění pouze na základě sjednaných pojistných podmínek v pojistné smlouvě a maximálně do výše pojistného limitu, které je v té smlouvě nastaven. Zákon o pojišťovnictví jim neumožňuje překročit tento stanovený limit. Pokud by pojišťovny tuto povinnost porušily, vystavují se riziku postihu ze strany ČNB,“ vysvětlila včera pro Radiožurnál manažerka České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.

K novele mají výhrady i obě profesní asociace podnikatelů v cestovním ruchu. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR) Jan Papež uvedl, že novelou nastavené limity mohou znamenat velké zdražení zájezdů a mohou být likvidační především pro malé specializované společnosti.

Prezident konkurenční Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Roman Škrabánek považuje limity ve výši čtyři miliony korun v případě letecké dopravy a jeden milion u autobusové dopravy za nepřiměřené.

„Limit tam necháme i s rizikem, že to může mít dopad na některé menší cestovní kanceláře,“ uvedla po jednání vlády ministryně Jourová.

Uvidíme, jak se MMR vypořádá s výzvami, které mu v těchto dnech zasílají z iniciativy spolku Krachy cestovek poškození klienti, kteří před třemi lety neodcestovali na zakoupené zájezdy a přišli o dvě pětiny svých peněz kvůli úpadku cestovní kanceláře I. Parkam Holidays. Ti po státu nyní chtějí, aby jim vyplatil rozdíl mezi tím, co dostali od pojišťovny a co zaplatili zkrachovalé cestovce.

Už jen tím, že ministryně Jourová předložila do vlády novelu zákona 159 o podnikání v cestovním ruchu, MMR přiznává, že dosud platný zákon je špatný, protože nechrání spotřebitele na sto procent. Stoprocentní ochranu spotřebitele přitom nařizuje České republice příslušná evropská směrnice, kterou podle názoru spolku Krachy cestovek ČR nedostatečně zakomponovala do své legislativy.