Spořicí účet – jak funguje, jaký je nejvýhodnější

Základní rozdíl mezi spořícím a běžným účtem je ten, že ten spořící je vám okamžitě k dispozici, respektive jsou vám okamžitě k dispozici vaše peníze, ale i vyšší úrokové sazby než účet běžný. Oživeny jsou také takzvané termínované vklady, kdy si můžete vybrat část peněz ještě předtím, než si naspoříte konečnou částku. Pokud chcete spořit delší dobu, je asi lepší využít spoření stavební.

Češi jsou téměř posedlí šetřením a nakupováním ve slevách – avšak analytikové ve svých statistikách dokazují, že české domácnosti nejsou schopny šetřit tak, aby to mělo na domácí ekonomiku efekt. Kupříkladu uchovávaní peněz na účtech; místo toho, aby si založili spořicí účet a nechali své peníze zhodnotit, nechají je na tom běžném typu účtu, za jehož vedení se jim z peněz měsíčně strhávají poplatky.

Otázka tedy zůstává:

  • Má spořicí účet smysl?
  • Jak se postarat, aby byly peníze zhodnocovány na maximum?
  • V čem je smysl spořicího účtu?
  • Jak šetřit, aby vám spoření doopravdy vynášelo?

Jak spořit skutečně efektivně?

Minimum na účtu

Zachovávejte pravidlo nutného minima. Spočítejte si měsíční náklady a výdaje, které potřebujete na živobytí, a zbytek peněz ihned převeďte na spořicí účet.

Nastavte si limit

Na běžném účtu si můžete nastavit hranici, kterou když finance na běžném účtu dosáhne, tyto peníze se automaticky pošlou nespořicí účet. Lze to nastavit i opačně – když peníze na běžném účtu klesnou pod stanovenou hranici, peníze můžete rovnou čerpat ze spořicího účtu. Tomu se říká maximální efektivita

Účel světí prostředky

Většina lidí nemá skutečný pevně daný sen, na co tyto peníze použít, proto nevidí v šetření příliš velký smysl. Pokud to jenom trochu jde, zapátrejte v sobě a najděte si cíl, kvůli kterému bude stát spoření za to. Pamatujte, že je lepší deset let šetřit, než si na rok půjčit.

Nečekaný příjem

Dostanete-li v zaměstnání přidáno, nebo jsou to odměny či jiné prémie, pakliže je zrovna právě teď nepotřebujete, přepošlete je na spořicí účet. Než se rozhodnete, jak s penězi naložit.

Mějte rezervní obnosy

Časy se zhoršily a vám najednou vytanuly v realitě věci, jež je nutné jednorázově zaplatit? Ať už se jedná o větší opravu na autě či domě nebo domácích spotřebičích, pokud si spoříte peníze bokem, vaše starosti ohledně financí vyřeší obnos, který jste ušetřili na spořicím účtu.

Jakýkoli obnos je dostatečný

Nemusíte na spořicí účet posílat peníze po tisících. Každá koruna dobrá a kdo šetří, má za tři. Nakonec uvidíte, že i pár stovek se dá zúročit.