Apple ve velkém zavádí práci z domova. Zaměstnanci se ale nemohou dostat k nástrojům pro vývoj

Apple v období pandemie COVID-19 ohlásil uzavření všech Apple Storů a velké částí kanceláří mimo Čínu, to však samozřejmě neznamenalo zastavení fungování bilionové firmy. Všem zaměstnancům, kterým to jejich povinnosti dovolily, bylo umožněno pracovat z domova.

U společnosti symbolizující moderní technologie a skvělou firemní kulturu se však kvůli tomuto opatření objevily díry.

Home Office jako nutnost

Home office, tedy práce z domova, byl v době pandemie jedním z hlavních způsobů, jak omezit nutnost vystavovat se nebezpečí nakažení koronavirem na veřejnosti. Ani mnoho progresivních firem ovšem nebylo na toto řešení příliš dobře připraveno, takže narážely na problémy například v komunikaci nebo organizaci.

Jak vysvětlil The Wall Street Journal, v případě Applu byly komplikace spojeny hlavně se snahou předejít únikům informací o chystaných produktech, jak hardwaru, tak softwaru. Zatěžkávací zkouška přesvědčila o nepromyšlenosti tehdejších kroků firmy. Postupně totiž unikla velká část novinek pro iOS 14 a watchOS.

Úniky byly dost možná důsledkem právě nedostatečně propracovaných pravidel, které původně nepočítají s prací mimo kanceláře Applu. Ten ve snaze zprovoznit vše potřebné i na dálku uvolnil některá omezení, přičemž ve výsledku mohl příliš snížit svoje bezpečnostní opatření. 

Práce z domova brzdila vývoj

Mnoho zaměstnanců nicméně mělo problém právě z opačného důvodu, když neměli přístup ani k nástrojům nutným pro vykonání zadaných úkolů. Firma má standardně aktivní systémy striktně zamezující přístup k zásadním částem vývoje komukoliv mimo kampus.

Zaměstnanci, kteří mají na softwaru pracovat doma, si tak měli stěžovat na velmi pomalé stahování potřebných datových balíků nebo úplnou nemožnost vyvíjet iOS.

Kvůli bezpečnostním omezením zase jiní lidé museli do kampusu Applu pravidelně fyzicky chodit. I nadále totiž platí jednoznačný zákaz vynášení klíčových produktů mimo jeho prostory. Společnost proto přímo v Apple Parku zavedla širší možnosti dezinfekce a časté kontroly zdravotního stavu.

V dopise zaměstnancům Tim Cook zmiňoval, že v Číně za posledních pár měsíců získal cenné zkušenosti jak pro vypořádávání se s šířením viru, tak se zajišťováním správné funkce dodavatelského řetězce.

Zdá se, že podobně důležité lekce si firma odnese také z dalších částí světa s tím, jak více přechází na netypický koncept práce z domova.

Jak na úspěšnnou práci na Home Office

Myšlenka práce z domova se v posledních letech stává stále populárnější a se zavedením nového normálu se mnoho lidí obrací k domácím kancelářím jako ke způsobu, jak zůstat produktivní a ve spojení.

Přestože může být obtížné přizpůsobit se tomuto novému způsobu práce, existuje několik jednoduchých tipů a triků, které pomohou využít domácí kancelář co nejlépe.

Zaprvé je důležité vytvořit si vyhrazený pracovní prostor. Může to být tak jednoduché, jako vyhradit kanceláři roh svého domova nebo celou místnost. Vyhrazený prostor pomáhá oddělit práci od domácího života a pomáhá soustředit se na úkoly.

Je také důležité zajistit, aby byl váš pracovní prostor pohodlný a dobře osvětlený. Investice do dobré židle a stolu vám pomůže zajistit pohodlí a produktivitu.

Klíčová je také organizace. Je důležité udržovat pracovní prostor uklizený a bez nepořádku. Investice do některých úložných řešení může pomoci udržet pořádek a usnadnit hledání toho, co potřebujete.

Dalším důležitým faktorem, který je třeba zvážit, je technika. Nezbytné je spolehlivé připojení k internetu a veškeré potřebné vybavení, pak člověk zůstane ve spojení a produktivní. Investice do dobrého notebooku nebo stolního počítače, tiskárny a dalších nezbytných položek může mít zásadní význam.

V neposlední řadě je důležité stanovit si pravidelný režim a časový rozvrh. Stanovení jasných hranic mezi pracovním a domácím životem pomůže zůstat produktivní a soustředit se na své úkoly. Je také důležité dbát na pravidelné přestávky, vstávat a hýbat se a zůstávat ve spojení s kolegy a přáteli.

Vytvoření produktivní a pohodlné domácí kanceláře nemusí být složité. S trochou plánování lze vytvořit pracovní prostor, který pomůže zůstat produktivní a ve spojení, a přitom zachovat zdravou rovnováhu mezi pracovním a domácím životem.