Spuštění Apple TV+ provázely ji luxusní premiéry a velká, nejednoznačná očekávání

Apple TV+ je televizní streamovací služba s vlastním obsahem Applu. Jde o menší část byznysu firmy, zato z hlediska celkové zkušenosti zákazníků je Apple TV+ podstatnou službou.

Stejně tak příjmy celého Hollywoodu za rok nedosahují příjmů Applu za čtvrtletí, přesto filmy a seriály hýbou kulturou. Výrobce iPhonů si je toho dobře vědom a snaží se svoje seriály prezentovat odpovídajícím způsobem.

Na rozdíl od výrazněji autorského evropského filmu jsou nejviditelnějšími osobnostmi Hollywoodu herecké hvězdy, už od 70. let se ale i tam začali v očích diváků více prosazovat také režiséři a později další tvůrci.

Představení Apple TV+

Na představování Apple TV+ v březnu 2019 si Apple přizval několik významných osobností z obou hlavních kategorií. Jeho streamovací služba je místem, kde mohou ambiciózní a oceňovaní tvůrci převést své kreativní nápady do reality.

Pro začátek byli těmito tvůrci zejména herci jako Jennifer Aniston, Reese Whitherspoon, Steve Carell, Jason Momoa a Joel Kinnaman, později však přibyla také známá režisérská jména jako Steven Spielberg, J. J. Abrams a Jon Favreau.

Důležitější než samotná jména jsou však projekty, s nimiž jsou spojena. Divácky úspěšné je například epické sci-fi/fantasy See či vysoce společensky aktuální novinářské drama The Morning Show.

Spuštění Apple TV+ provázely velké události globálních premiér hlavních seriálů, kde se setkávaly herecké hvězdy, tvůrci i lidé z Applu. Dvě z nich proběhly v Los Angeles, hlavním městě amerického i světového filmového a televizního průmyslu a ostatní byly zorganizovány v New Yorku.

Patřily dost možná k největším akcím, které Apple dosud pořádal, protože na rozdíl od představování produktů pro novináře a softwaru pro vývojáře mířily přímo na vrchol kulturního dění. Společnost tak představily v novém kontextu showbyznysu.

Apple TV+ klade důraz na kvalitu

Hlavní koncept je v zásadě převzat od HBO, to znamená produkce a nabídka menšího množství pořadů, ale vysoké kvality. Vzhledem k tomu, že v březnu Apple několik seriálů ohlásil s minimem detailů a důrazem na jakousi inkluzivní politickou korektnost se nezdálo nemožné, když se objevily spekulace o streamovací službě pro celou rodinu.

Eddy Cue později ujišťoval, že to v určitém smyslu platí, ale pro celou nabídku, přičemž jednotlivé tituly mají být i mládeži nepřístupné. To potvrdila nedávná reakce na seriál See, který možná bude až překvapivě explicitní.

První reakce kritiky na čtveřici hlavních seriálů For All MankindDickinsonThe Morning Show See jsou poněkud rozporuplné s pořadím hodnocení odpovídajícím pořadí vyjmenování. Tam, kde For All Mankind prezentuje zajímavou analýzu amerického vítězného étosu prostřednictvím alternativních dějin, se See prý až příliš zaměřuje na naturalistické vykreslení tvrdého světa a chybí mu silnější příběh. 

The Morning Show má zase působit trochu jako nablýskaná výkladní skříň než ostré drama, většina však oceňuje herecké výkony, které udržují divákovu pozornost.

Stále je vlastně do určité míry otázkou, jak moc důležitý úspěch Apple TV+. Apple do něj každopádně je ochoten vložit velké množství prostředků, obzvlášť když nedávno spustil vlastní produkční studio. I kdyby tedy okázalé spuštění s velkými očekáváními posléze splasklo jako bublina, podstatný bude dlouhodobější vývoj.

Jak působí Apple TV+ dnes

Apple TV+ je předplacená streamovací služba, která nabízí řadu originálních filmů a televizních pořadů z produkce společnosti Apple. Služba byla spuštěna v listopadu 2019 a od té doby každý měsíc rozšiřuje svou knihovnu obsahu o novinky. Mezi nejoblíbenější pořady na Apple TV+ patří Ted Lasso, The Morning Show, See a Servant.

Služba je dostupná na různých platformách, včetně zařízení Apple, chytrých televizorů a streamovacích zařízení, jako jsou Roku a Amazon Fire TV. Předplatné činí 4,99 dolaru měsíčně a pro nové uživatele je k dispozici také sedmidenní zkušební verze zdarma.

Celkově byla kvalita a množství obsahu na Apple TV+ diváky i kritiky přijata kladně. Jako u každé streamovací služby však může kvalita služby záviset na individuálních preferencích a typech obsahu, které má člověk rád.