Fotografická funkce Deep Fusion – zdokonalení fotek z iPhonů 11

Prodeje nejnovějších iPhonů jsou v plném proudu a podle analytiků se jim z globálního hlediska nad očekávání daří. Klíčovým bodem zvýšeného zájmu je samozřejmě kamera, respektive trojice čoček, které pracují v dokonalé synergii a pořizují vysoce kvalitní fotky i nadprůměrná videa. Přesvědčili se o tom nejen technologičtí recenzenti a youtubeři, ale i běžná veřejnost, která chce mobilnímu fotografování a natáčení videa dát další šanci.

I když ale Apple vybavil vlajkové iPhony 11 Pro ultraširokoúhlou čočkou, klasickou širokoúhlou čočkou a teleobjektivem, neznamená to, že nebude používat software pro automatické a chytré zpracovávání pořízeného obsahu. Právě naopak.

Už v minulosti a také u konkurence si cupertinská firma ověřila, že precizní postprodukční úpravy fotek i videí jsou klíčem k úspěchu a dost možná jedinou cestou, jak na telefon zachytit opravdu profesionální výstup.

Jedna z klíčových funkcí pro tyto účely však v nových strojích stále není zahrnuta. Jde o Deep Fusion, unikátní systém pro zpracování obrazu během focení, který využívá kapacity výkonného procesoru A13 Bionic, respektive jeho Neural Enginu.

Jádro funkce je založeno na strojovém učení, kdy se pořízená fotka postupně zpracovává po jednotlivých pixelech, díky čemž se optimalizují všechny nutné parametry zapříčiněné okolím (šum, textury, detaily).

Své kouzlo tak bude mít především v interiérech a místech, kde osvětlení není natolik výrazné, ale naopak není ani tmavé. Deep Fusion pak bude fungovat zcela automaticky, a to v poměrně důmyslném sestavení. Pokud totiž budete chtít pořídit fotku, funkce ještě před spouští vyfotí na pozadí tři klasické snímky s krátkou dobou expozice. Spolu se stiskem spouště zachytí další tři klasické fotky a následně jednu dodatečnou s dlouhou expozicí se všemi detaily.

Tři fotky na pozadí a dlouhá expozice se pak spojí do jednoho snímku, který se sloučí s tím nejlepším snímkem s krátkou expozicí. Jakmile automaticky a pomocí A13 Bionic rozpozná, že jde o ideální spojení, zvýrazní všechny detaily a nechá fotku v digitální podobě vzniknout.

Objeví se okamžitě, ale na pozadí se budou dít poměrně komplikované procesy. K zachycení takové fotky pak bude využíván především teleobjektiv, jelikož chválený ultraširokoúhlý fotoaparát nebude Deep Fusion podporovat.

Půjde tak o jeden z tří módů, které Apple do nových iPhonů dal. Prvním je Smart HDR v jasný podmínkách, druhý je Night Mode v nočním prostředí a třetí je právě Deep Fusion. Nyní je otázkou, kdy dorazí. Hovoří se o tom, že by měl být dostupný v další aktualizaci iOS 13 s tím, že dnes by mohl jít do beta verze. Nic ale není potvrzené.

Deep Fusion

Deep Fusion je nová technologie, která přináší revoluci ve způsobu fotografování. Tato technologie kombinuje řadu pokročilých technik, jako je výpočetní fotografie, umělá inteligence a strojové učení, a vytváří tak obraz s neuvěřitelnými detaily a čistotou.

Jádrem technologie Deep Fusion je výpočetní proces, který kombinuje více snímků pořízených fotoaparátem. Fotoaparát pořídí sérii fotografií, z nichž každá má jinou expozici, a pomocí algoritmů je spojí do jednoho snímku. Tento proces umožňuje fotoaparátu zachytit více detailů a ostrosti než kdykoli předtím.

Kromě zachycení více detailů využívá technologie Deep Fusion také strojové učení k identifikaci nejlepších částí každého snímku. Fotoaparát pak tyto části zkombinuje a vytvoří snímek v nejvyšší možné kvalitě. To znamená, že i při slabém osvětlení nebo v obtížných podmínkách je kamera schopna vytvořit mnohem lepší obraz, než by tomu bylo jinak.

Technologie Deep Fusion již byla implementována do nejnovějších iPhonů společnosti Apple a v budoucnu má být použita v mnoha dalších zařízeních. Tato technologie se používá také ve fotoaparátech Nikon a Canon a dalších výrobců.

S technologií Deep Fusion vstupujeme do nové éry fotografie. Tato technologie nám umožňuje zachytit více detailů a ostrosti než kdykoli předtím a také vytvářet snímky s neuvěřitelnou přesností a kvalitou. Bez ohledu na to, jakému typu fotografie se věnujete, technologie Deep Fusion ji jistě posune na vyšší úroveň.