Jak řešit deprese

Dobrý den, konečně jsem se Vám odhodlala napsat. Nevím, co se mi to děje, celý den jen ležím nebo sedím. Nechce se mi jíst, nepřevlékám se, nemůžu najít sílu si ani vyčistit zuby. Nemám o nic zájem, vše je mi lhostejné.

Rodiče mi neustále nadávají, že jsem líná. Telefon se mi vybil před měsícem a ani jsem ho nedala nabít. Poslední dobou hodně uvažuji o smrti, o tom, jaké to asi je. Děsí mě představa, že takhle to bude navždy, a zatím marně sbírám sílu, abych s tím skoncovala. Co se to se mnou děje. Prosím poraďte.

Odpověď z poradny

Dobrý den, jsem moc ráda, že jste se na mě obrátila. Vše, co mi zde popisujete, jsou příznaky, které by mohly ukazovat na to, že trpíte depresí. Té vévodí např. pocity smutku, beznaděje, prázdnoty, myšlenky na sebevraždu, problémy se spánkem, nechutenství, pocit nedostatku energie, nevysvětlitelná únava, ztráta zájmu o věci kolem apod.

Spouštěčem může být celá řada podnětů: stres, dlouhodobá nespokojenost, nedostatek odpočinku a spánku, vyčerpávání organismu a podobně. Mnoho depresí se také objevuje na jaře a na podzim. Zatímco téměř každý mívá podobné pocity dočasně, pro lidi s depresí je to dlouhotrvající problém. A příznaky deprese ovlivňují jejich každodenní fungování.

Důležité je si uvědomit, že deprese není lenost. Je to nemoc a ne neschopnost. Neobviňujte se ze slabošství, překonejte svůj stud a navštivte odborníka.

Pokud máte obavy, aby Vás někdo nezahlédl, vydejte se do vzdálenějšího města, psychiatra lze nalézt všude. Ovšem je produktivnější brát návštěvu u odborníka jako návštěvu u zubaře, kam se taky nestydíte chodit. K psychiatrovi nepotřebujete doporučení od praktického lékaře.

Dnes existuje několik účinných způsobů léčby a nemocný se tak může ve většině případů vrátit ke své práci a normálnímu životu. Pokud si nebudete vědět rady, obraťte se na naše středisko Naděje. Přeji Vám hodně síly.

Co je to deprese

Deprese je závažná porucha, která může mít vyčerpávající vliv na fyzické i duševní zdraví člověka. Odhaduje se, že depresí trpí více než 300 milionů lidí na celém světě, což z ní činí jeden z nejčastějších stavů duševního zdraví.

Deprese může způsobovat řadu příznaků, jako je smutek, apatie, únava, potíže se soustředěním, sebevražedné myšlenky, změny stravovacích a spánkových návyků a pocity bezcennosti. Může také vést k fyzickým zdravotním problémům, civilizačním chorobám, bolestem hlavy, zažívacím problémům a chronické bolesti.

Existuje mnoho možných příčin deprese, včetně genetických predispozic (endogenní deprese), psychologických problémů, traumatických událostí a fyzických onemocnění. Je důležité si uvědomit, že deprese není projevem slabosti a není to něco, z čeho se lze jednoduše „vymanit“.

Jak se vypořádat s depresí

Dobrou zprávou je, že deprese je léčitelná. Oblíbenou formou léčby deprese je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), která zahrnuje učení se, jak upravit negativní myšlenkové vzorce, zpochybnit iracionální přesvědčení a rozvíjet strategie zvládání obtížných emocí. K léčbě deprese lze použít také léky, které mohou pomoci zvládnout příznaky během terapie.

Pokud se člověk cítí v depresi, je důležité vyhledat pomoc. Obraťte se na svého praktického lékaře nebo odborníka na duševní zdraví a řekněte mu, jak se cítíte. Vyhledat pomoc není ostuda a je to nejlepší způsob, jak začít cestu k uzdravení.

Deprese může být obtížný a izolující stav, ovšem je důležité si uvědomit, že v tom člověk není sám. Se správnou podporou a léčbou je možné depresi zvládnout a vést šťastný a naplněný život.