Filantropie a lepší svět pro všechny. Aneb jak nakládá Laurene Powell Jobs s penězi po spoluzakladateli Applu

Zakladatele Applu Steva Jobse zná celý svět jako průbojného vizionáře, který díky své houževnaté povaze z velké části stojí za tím, jak vypadá dnešní technologický svět. Velké jmění jednoho z nejbohatších lidí světa po jeho smrti v roce 2011 připadlo jeho manželce Laurene Powell Jobs, která se s ním nyní snaží co nejzodpovědněji nakládat.

Ačkoliv se šestapadesátiletá Powell Jobs nějakou dobu po jeho smrti přesunula do ústraní a veřejnosti se prakticky vyhýbala, v poslední době se začíná opět vracet do světa byznysu a filantropie.

Jako pětatřicátý nejbohatší člověk na světě a zároveň nejbohatší žena technologické oblasti, jejíž jmění se odhaduje na více než 27 miliard dolarů, si však Lauren rozhodně nepotrpí na drahé luxusní bydlení ani jiné záležitosti jako jiní miliardáři.

Ostatně i v takovém smýšlení jde ve stopách svého zesnulého manžela. Stejně jako on zastává důrazný postoj proti shromažďování obrovských sum a získané peníze se snaží využít pro smysluplnější účely.

Není správné, že jednotlivci shromažďují obrovské bohatství, které se často rovná milionům dalších lidí dohromady, zmínila v ojedinělém rozhovoru pro The New York Times. Zdědila bohatství po svém manželi, který peníze shromažďovat nechtěl. Dělá to na počest jeho práci a věnovala jsem celý svůj život tomu, abych dělala to nejlepší pro to, abych ho šířila co nejzodpovědnějšími způsoby.

Motivace z dětství

Powell Jobs má k penězům obecně velmi obezřetný přístup i vzhledem k tomu, že byla vychovaná tak, aby si na vše dokázala sama vydělat. Proto dnes ve stejném duchu vychovává i své tři děti, které chce naučit vážit si peněz a nespoléhat na to, že v životě budou dobře finančně zajištěny jen díky jejich rodičům.

Dostatek financí jí však životě i přesto nikdy nechyběl. To si výrazně uvědomila, když se přestěhovala do Palo Alta v Kalifornii. Bylo to totiž nedaleko místa, kde bydleli lidé s velmi nízkým příjmem a špatnou životní úrovní.

Steve Jobs silně ovlivnil svou manželku právě i v nahlížení na svět. Tvrdí, že za 22 let manželství ji dokázal v mnohém změnit. Kromě toho v ní vybudoval přesvědčení, že svět nemusí nikdo z nás přijmout tak, jak jsme se do něj narodili. Zblízka jsou všechno jen atomy v neustálém pohybu, jejichž cesty lze soustředěnou energií změnit. A přesně tím se Lauren ve svém životě také řídí.

Podnikatelka a filantropka

Protože Powell Jobsová vystudovala podnikání na kalifornském Stanfordu, dá se rozhodně říct, že měla k byznysu velmi blízko už od mlada. Ostatně právě tam se během svých studií v roce 1989 seznámila se svým budoucím manželem Stevem Jobsem během toho, co na škole přednášel.

Po svých studiích na začátku devadesátých let spoluzaložila firmu Terravera zaměřující se na organické pěstování potravin. Zatímco Jobs se věnoval rozvoji své rychle rostoucí technologické společnosti, jeho žena se vedle toho začala zaměřovat i na neziskový sektor.

Založila neziskovou organizaci College Track, která pomáhá znevýhodněným mladistvým dostat se na vysokou školu, organizaci Emerson Collective a je členkou představenstva několika dalších.

Právě zmíněná Emerson Collective sdružuje majoritní část jejích aktivit a kromě neziskové organizace funguje zároveň jako investiční firma, která za své fungování podpořila už přes 30 nadějných startupů. Díky svým četným aktivitám v neziskovém sektoru se v současné době Powell Jobsová řadí k nejznámějším filantropkám světa.

Ochrana demokracie

Hlavní část jejího současného jmění pochází z pozůstatku po Stevu Jobsovi a z akcií Disney a Applu. Různými způsoby se však podílí na fungování několika dalších projektů, do kterých také investuje. Zároveň se zaměřuje také na oblast médií, prostřednictvím kterých se snaží chránit demokracii. Vlastní například časopis Pop-Up Magazine a většinový podíl v magazínu The Atlantic.

Známá je svým výrazným postojem proti Donaldu Trumpovi. I to je dost možná jedním z několika důvodů, proč se v poslední době  rozhodla z ústraní opět aktivněji zapojit ve společenských problémech a částečně i politice.

Americkému prezidentovi silně oponovala například koupí reklam v případě známé kauzy, kdy měl být ukončen program chránící dočasnou deportaci lidí, kteří byli přivedeni do USA jako děti.

Pátá nejbohatší žena světa také v současné době spolupracuje s bývalou americkou ministryní školství Arne Duncanovou a společně se snaží snížit zločiny se zbraněmi páchané v Chicagu. Ačkoliv jsou její zájmy obecně velmi rozmanité, Lauren zastává názor, že téma chudoby, vzdělání, osobního zdraví a problematika přírodního prostředí jsou přitom vzájemně propojená.