Google Maps pro iOS se dále přibližují Waze. Uživatelé mohou přímo přidávat informace o dopravě

Když Google v roce 2013 koupil aplikaci Waze sdružující komunitní data o stavu dopravy, bylo jen otázkou času a rozsahu, v jakém její schopnosti začne začleňovat do vlastních navigačních nástrojů. Po březnovém rozšíření Google Maps na Androidu o informace o polohách rychlostních radarů a incidentech na silnici tytéž funkce nyní spolu s několika dalšími přicházejí i na iOS.

Jelikož Waze svá data o provoze získává přímo od komunity uživatelů, je jednak poměrně spolehlivý a jednak disponuje velmi vysokou informovaností. Možnost přidávat vlastní upozornění je tak pro nejnovější verzi Google Maps velmi důležitá a ne samozřejmá. Mapy od Applu totiž už nějakou dobu i v Česku dopravní informace zobrazují, uživatelé ovšem nemají možnost přidat vlastní.

Nejnovější verze Google Map přitom možnosti vlastního reportování rozšiřuje vskutku zásadním způsobem a je už v tomto ohledu blízko Waze. Kromě samozřejmých dat o kolonách, uzavírkách silnic, radarech a dopravních nehodách k nim dále patří konstrukční práce na silnici, uzavírky jízdních pruhů, zákazy vjezdu a dokonce předměty na silnici. Podporovány jsou i informace o rychlostních omezeních a dokonce o cenách pohonných hmot.

Nevýhodou Waze může v některých případech být až příliš velké a rozptylující množství informací o každém detailu, který může řidiče potkat. Čas ukáže, jak se s podobným potenciálním problémem algoritmy Googlu vypořádají. Větší uživatelská základna Google Maps s sebou navíc nese další zvýšení reportů od řidičů a nutnost jejich efektivního kombinování a ověřování.

Přidání vlastní informace má být co nejjednodušší, aby příliš nerozptylovala od řízení a vyžaduje tak pouhá dvě klepnutí na displej. Jedním se prostřednictvím ikony s dialogovou bublinou na pravé straně displeje při navigaci vyvolá okno s výběrem typu reportované skutečnosti. Druhý pak samozřejmě znamená samotný výběr typu informace. Stejný postup platí pro Android i iOS.

Aplikace Googlu pro iOS bývají paradoxně kvalitnější, než pro jejich nativní platformu, v tomto případě si však uživatelé zařízení Applu museli několik měsíců počkat. Každopádně i nadále platí, že mapy od Googlu jsou oproti těm, co jsou v iPhonech předinstalovány, napřed, ačkoliv jsou také průběžně vylepšovány a často mohou poskytovat lepší uživatelské prostředí nebo pohodlnější ovládání.