Provence ve vaší zahradě

Vůně levandule je legendární, stejně jako modro-fialové pásy jihofrancouzské Provence. Levandulová silice je léčivá, podmanivá a v minulosti inspirovala i mnohé umělce. Na vaší zahradě nesmí chybět!

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je jedna z nejvděčnějších rostlin. Její pěstování je ještě snadnější, než by se mohlo zdát. A platí to právě tak pro pěstování na zahradě ve volné půdě stejně jako pro pěstování v nádobě na terase nebo balkoně (podobně na tom je pěstování guzmánie). Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina.

Toužíte pěstovat vlastní levanduli? Přidržte se následujících kroků a výsledek máte zaručený!

1. Základ – propustná půda

Levandule potřebují propustnou, nejlépe písčitou půdu a dobré odvodnění. Zkuste levanduli najít mírně svažité místo nebo ji pěstujte ve speciálně vytvořených kopečcích. A jakou půdu potřebují hortenzie?

2. Hnojení

Levandule rostou zejména na vápenitých půdách, chcete-li tedy levanduli dopřát něco navíc, můžete hnojit dolomitem a vápenatými hnojivy. Hnojení dusíkatými hnojivy levandulím rozhodně neuškodí, ale není potřeba

3. Zálivka

Mladé levandule zaléváme pravidelně, starším přiměřená zálivka prospěje, nicméně rostliny se bez ní celkem dobře obejdou.

4. Zastřihávání

Levandule je třeba pravidelně sestříhávat – platí to užpro mladé rostlinky. Poprvé rostliny zastřihněte na jaře, podruhé po odkvětu (tj. začátkem srpna). Levandule stříhejte tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy nestříhejte do dřeva!!! Velmi důležité je po odkvětu ustřihnout také stonky s květy.

5. Sklizeň a sušení

Levandulové květy sklízejte do dekorativních svazků nebo pro výrobu levandulového čaje či koření. Pokud chcete levanduli použít jinak než k dekoraci, sklízejte ještě nerozkvetlé – květy jsou již fialové, ale ještě se neotevřely. Levandule sušte rozložené na stolech nebo ve svazcích zavěšené květy dolů.

6. Množení

Levandule můžete poměrně snadno množit. Z dospělé rostliny vezměte na jaře nebo v létě řízky. Stříhejte v místě, kde je rostlina ještě ohebná, ale přitom již natolik dřevnatá, že by se při přehnutí zlomila. Řízky namočte do pudru pro podporu tvorby kořenů a po 3-5 řízcích zasaďtee do zahradnického nebo množárenského substrátu. Substrát udržujtee mírně vlhký.

Využití:

Nálev z květu levandule se přidává do koupele. Levandule se také vkládá mezi oblečení v šatníku, které krásně provoní a zároveň odpuzuje šatní moly. Uplatňuje se v kosmetickém průmyslu (vonné oleje, parfémy). Používá se i v kuchyni, hlavně ve Francii, Španělsku, Itálii, je jednou ze součástí provensálského koření. Z levandule lze připravit i výtečnou levandulovou limonádu.

Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích. Mírně snižuje krevní tlak. Masáže oleji z levandule pomáhají při revmatických bolestech a mají povzbuzující účinek.

Na zahradách výtečně poslouží ve skalkách, nízkých záhonech i jako lemovací rostlina.

Květy levandule milují motýli, takže pokud je chcete do své zahrady přilákat, na levanduli určitě nezapomeňte.

A když už podlehnete kouzlu levandule, zkuste si vyzdobit domov nebo chalupu levandulovým motivem. Zvláštní kouzlo Provence si můžete vnést domů i na terasu – stačí použít pár květináčů s levandulovým motivem.

K letní zahradní party zase patří “levandulové” talíře, ubrousky a podnosy. A pokud hledáte dárek k narozeninám, určitě neuděláte chybu, když zvolíte třeba konev s půvabným motivem. Samozřejmě levandulovým.