Tim Cook se cestou Japonskem setkal s nejstarší iOS vývojářkou

Již dávno neplatí, že profese vývojáře sedí pouze mladým lidem s odborným IT vzděláním a introvertní povahou, kterou vyplňují osamocené buňky svých kanceláří. Za posledních několik let se toto zaměření stalo natolik populární, že baví širokou škálu v různých profesních i věkových kategorií. A právě Apple byl jednou z firem, která k tomuto trendu přispěla.

Pro cupertinskou společnost byli vývojáři aplikací třetích stran vždy vysoce cennými aktivy. To díky nim může vzkvétat App Store, na kterém si uživatelé stahují stále nové a nové aplikace, které se mnohdy dají řadit mezi mistrovská díla. A byť bývá Apple k vývojářům občas krutý, co se týče finančních nebo etických podmínek, spolu s Googlem je pro ně naprostou prioritou.

Aby mohl segment vývojářů růst, je pro Apple klíčové jejich pěstování – motivování i takových, kteří se třeba s predispozicemi k této činnosti nenarodili, ale líbí se jim celý tento tvůrčí proces. Spolu s tím vyzdvihuje i vývojáře, kteří fascinující svým věkem. Zatímco běžná věková skupina je okolo 18 až 40 let (hrubě odhadováno), existují i tací, kteří jsou mnohem starší.

To je případ i Masako Wakamiya, vývojářky z japonského Tokia, která boří zaběhlá dogmata jak co se týče pohlaví, tak věku – je žena a je jí 84 let. Sama se nazývá jako IT evangelistka pro seniory a motivuje ostatní jedince starších 60 let, aby se technologií nebáli a zkoušeli experimentovat s tím, co má před sebou nesmírnou budoucnost.

Od prvního PC po schůzku s Timem Cookem

Svůj první počítač obdržela Wakamiya, když jí bylo 58 let. Asi není nutné dodávat, jak náročná tato technologie, která je pro mladou generaci naprosto běžná, může být pro seniory. Wakamiya se s ní nicméně poprala vcelku úctyhodně a rovnou skočila do oblasti vývoje mobilních aplikací. První zářez zaznamenala s vypuštěním jednoduché hry Hinadan, a to ve věku 81 let.

Poté, co se proslavila přes server CNN, který s ní spáchal krátký online příběh, dočkala se obrovské pocty v podobě setkání se šéfem Applu Timem Cookem, který ji dokonce nabídl prostor na vývojářské konferenci Worldwide Developers Conference (WWDC) před třemi lety. Tam se prezentovala jako nejstarší iPhone vývojářka na světě.

Cook se s ní setkal ještě jednou, a to právě v posledních pár dnech, během kterých cestoval napříč Japonskem a střetával se zajímavými lokálními lidmi, kteří mají návaznost na jablečný ekosystém. Zpravidla šlo o vývojáře, ale mnohdy i o pracovníky tamních Apple Storů nebo žáky základních či středních škol, kteří se učí programovat pomocí jazyka Swift.

Masako Wakamiya

Masako Wakamiya je ve svých 81 letech živoucím příkladem síly technologie. Jako programátorka samouk překonává bariéry a inspiruje lidi všech věkových kategorií k poznávání světa kódování a technologií.

Wakamiya se narodila v Tokiu v roce 1937 a s technologiemi se setkala již v raném věku. Byla čtvrtou dcerou bohaté statkářské rodiny a stala se první ženou v rodině, která získala vzdělání. Po absolvování střední školy se rozhodla pro kariéru v bankovnictví a v 50. letech získala práci v bance.

Právě v bance se probudil Wakamiyův zájem o techniku. Často pozorovala programátory pracující na počítačích a uvědomila si, že to je něco, co by se chtěla naučit. Začala číst časopisy a knihy o programování a nakonec se sama naučila základy.

Na začátku roku 2000 se Wakamiya rozhodla pro kreativnější využití svých programátorských schopností a vytvořila aplikaci Hinadan. Aplikace je hra, ve které hráči musí uhodnout správné umístění panenek v tradičním japonském dvorním prostředí. Hra se stala virální, stáhlo si ji více než 100 000 uživatelů a Wakamiya si díky ní vysloužila přezdívku japonská babička kodérka.

Dnes Wakamiya inspiruje lidi po celém světě, kteří se zajímají o kódování. Často vystupuje na konferencích a inspiruje mladé lidi, aby se věnovali kódování a technologiím jako způsobu vyjádření své kreativity. Navštěvuje také školy, kde se se studenty dělí o svůj příběh a vášeň pro kódování.

Masako Wakamiya je důkazem, že věk není překážkou k dosažení úspěchu ve světě technologií. Její příběh ukazuje, že každý, bez ohledu na věk, se může naučit programovat a změnit svět k lepšímu.