Zdravotní benefity česneku – proč ho zařadit do jídelníčku?

Česnek se po staletí používá k dochucení pokrmů a také pro své četné zdravotní účinky. Tato malá cibulka je plná vitamínů, minerálů a antioxidantů, což z ní činí účinný doplněk každého jídelníčku. Česnek má zároveň silný vliv na zdraví, od posílení imunity až po snížení rizika chronických onemocnění.

Jedním z klíčových zdravotních přínosů česneku je jeho schopnost podporovat imunitní systém. Česnek obsahuje sloučeninu zvanou alicin, u které byly prokázány antivirové, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Zařazení česneku do jídelníčku může našemu tělu pomoci v boji proti infekcím a udržet nás zdravé v období nachlazení a chřipek.

Co je obsahem článku?

 • Proč česnek téměř do každého jídla?
 • Česnek v těhotenství
 • Nejlepší česneková polévka
 • Nejlepší česneková omáčka
 • Kdy dále použít česnek?

Proč česnek téměř do každého jídla? 

Kromě posílení imunity je česnek spojován také se zlepšením zdraví srdce. Studie prokázaly, že pravidelná konzumace česneku pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak, což jsou důležité faktory prevence srdečních onemocnění. Česnek má také protizánětlivé účinky, které mohou pomoci snížit riziko vzniku kardiovaskulárních problémů.

Mezi další benefity česneku patří: 

 • protirakovinné účinky
 • podpora trávení
 • zdroj antioxidantů

Některé studie naznačují, že česnek může pomáhat v prevenci některých typů rakoviny, jako je rakovina žaludku a tlustého střeva. Předpokládá se, že sirné sloučeniny obsažené v česneku hrají roli při potlačování růstu rakovinných buněk a snižování rizika vzniku nádorů.

Česnek se také tradičně používá na podporu trávení a zdraví střev. Může pomoci zlepšit trávení tím, že stimuluje produkci trávicích enzymů a podporuje zdravou rovnováhu střevních bakterií.

Je důležité si uvědomit, že zdraví prospěšné účinky česneku jsou nejsilnější, pokud se konzumuje syrový nebo lehce tepelně upravený. Vaření česneku při vysokých teplotách může snížit množství alicinu a dalších prospěšných látek přítomných v cibulce. 

Česnek v těhotenství

Česneku ve stravě se nemusejí obávat ani nastávající maminky, jelikož česnek v těhotenství má nesporně pozitivní zdravotní účinky. 

Proč tedy nevynechávat česnek ani v těhotenství

 • česnek posiluje imunitu
 • česnek podporuje kardiovaskulární systém
 • česnek reguluje hladinu cukru v krvi
 • česnek má protizánětlivé účinky

Česnek obsahuje alicin, sloučeninu s antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi, které pomáhají bojovat proti infekcím. Alicin v česneku má také protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmírnit bolest a zánět.

Česnek je vhodným kořením do všech zeleninových jídel.

Nejlepší česneková polévka

Na otázku, jaká je nejlepší česneková polévka, neexistuje jednoznačná odpověď, protože záleží vždy na preferencích každého konzumenta.

Někteří lidé dávají přednost husté krémové polévce s bohatou chutí česneku, zatímco jiní preferují lehčí a řidší verzi s výraznějšími česnekovými tóny. Záleží také na tom, zda má člověk rád spíše pikantní polévku, nebo dává přednost jemnější chuti.

Klasická česnečka se obvykle připravuje z brambor, cibule, česneku a vývaru. Může se obohatit o vejce, smetanu, majoránku a další bylinky a koření. Pro pikantnější chuť lze přidat více česneku nebo chilli papričky.

Krémová varianta klasické česnečky se docílí právě přidáním smetany, popř. rozmixováním brambor a cibule v polévce. 

Nejlepší česneková omáčka

Opět platí, že neexistuje žádná univerzálně nejlepší česneková omáčka, protože záleží na preferencích a chuti každého z nás. 

Klasická česneková omáčka se připravuje z jíšky, česneku, vývaru, mléka nebo smetany, a lze ji dále dochutit solí, pepřem, majoránkou, petrželkou a dalšími bylinkami. Jedná se o všestrannou omáčku, která se hodí k pečenému masu, uzeninám, bramborám, těstovinám apod. 

Za nejlepší česnekovou omáčku lze také považovat např. dip k pečenému masu, který se nejčastěji dělá ze zakysané smetany, tvarohu a právě česneku. 

Kdy dále použít česnek?

Česnek je všestranná ingredience, kterou lze použít v různých pokrmech a která dodá každému jídlu výraznou chuť a hloubku. Česnek je základem mnoha kuchyní po celém světě, od italské a francouzské po thajskou a indickou, a lze ho najít v široké škále pokrmů, a to jak slaných, tak sladkých. 

Jeho ostrá a mírně pikantní chuť dodává pokrmům komplexnost a zvýrazňuje chuť ostatních ingrediencí. 

Jedním z nejoblíbenějších způsobů použití česneku jsou omáčky a dresinky, například marinara, česnekové máslo a vinaigrette. Česnek lze však použít i do smetanové omáčky k masu nebo cuketové omáčky na špagety. Jeho výrazná chuť totiž dokáže povznést i jednoduchou rajčatovou omáčku do nových výšin a dodá jí bohatou a aromatickou hloubku. 

Smetanová omáčka k masu je na přípravu velmi jednoduchá a její využití je především v létě během grilovací sezóny. Připravit se však lze také s knedlíkem a houbami. 

Česnek lze také použít do sals a dipů, jako je guacamole nebo hummus, kterým dodá extra chuť.

Česnek je také velmi oblíbeným kořením u vegetariánů nebo veganů, jelikož dodá chuť i čistě zeleninovým pokrmům, jako je např. již zmiňovaná cuketová omáčka na špagety nebo se dále hodí do veganských boloňských špaget.

Veganské boloňské špagety lze připravit ze sojového masa a rozdíl na chuti není téměř poznat. 

Česnek je také důležitou součástí mnoha polévek, dušených jídel a vývarů. Ať už se používá jako hlavní složka, například ve francouzské cibulové polévce, nebo jako podpůrná příchuť, například v kuřecí polévce s nudlemi, dodává česnek těmto pokrmům pikantní a uklidňující prvek. 

Česnek se často kombinuje s další aromatickou zeleninou, jako je cibule a mrkev, a vytváří tak aromatický základ polévek a dušených pokrmů.

Kromě omáček a polévek lze česnek použít také v různých hlavních jídlech, jako jsou pečeně, smažené pokrmy a těstoviny. Lze jej mletý, drcený nebo krájený přidávat k masu, zelenině a nudlím, aby se zvýraznila jejich chuť. Známý pokrm kuře se 40 stroužky česneku je ukázkovým příkladem toho, jak česnek dokáže proměnit jednoduchý pokrm z kuřete v aromatickou a chutnou hostinu.

Dále je velmi populární česnekový chléb, který se stal základem mnoha domácností. Tento jednoduchý, avšak lahodný pokrm ukazuje sílu česneku, který dokáže proměnit obyčejný chléb ve voňavou a návykově chutnou přílohu.

Česnek je všestranná ingredience, kterou lze použít v mnoha pokrmech a dodat jim hloubku a chuť. Ať už se jedná o omáčky, polévky, hlavní jídla nebo dokonce dezerty, česnek se stal nezbytnou ingrediencí v kuchyních po celém světě