16palcové MacBooky – opravitelnost je stále na nízké úrovni

Dostupné informace o produktu Applu by už v dnešní době nebyly kompletní bez nahlédnutí do jeho útrob. To jednak potvrzuje údaje o vylepšeném chlazení a dodává několik zajímavých detailů o komponentech. 16palcové MacBooky nejspíš vydrží déle a budou fungovat lépe než předchůdci, ale oprava i recyklace je stále nelehký úkol.

Všechny modely MacBooků se už několik let netěší přílišné přízni servisů, a ještě horší je to u uživatelů s očekáváním možnosti aktualizace hardwaru v budoucnu. Základní součástky lze vyměnit buď těžko nebo vůbec a opravy mnohdy vyžadují nahrazení více komponentů, než je nutné.

Jak ukazuje tradiční rozbor webu iFixit, 16palcové MacBooky v těchto ohledech přinášejí určitá zlepšení, obecně se však stále jedná o design zaměřený na estetiku a kompaktnost.

Hlavní, i když ne jedinou, změnou je samozřejmě klávesnice. Přesněji řečeno, klávesnice prošla změnou ve srovnání s předchozími modely, jinak totiž mnoho nového nenabízí. Její nůžkový mechanismus je prakticky totožný jako u Bluetooth klávesnic Magic Keyboard.

Dokonce není problém použít jejich bílé klávesy (o trochu menší, o trochu tlustší a bez výřezů pro podsvícení). To znamená, že pokud 16palcový MacBook Pro přijde do styku s nadměrnou mírou částeček znečištění, je jednoduché a bezpečné vyloupnout jednotlivé klávesy i mechanismy a vyčistit je nebo nahradit.

Magic Keyboard nových laptopů má přesto znatelně menší zdvih oproti samostatným klávesnicím Applu, což je vlastnost částečně převzatá z motýlkového mechanismu. Druhou je podsvícení, které si díky přesně mířenému osvětlení a vykrytí okrajů kláves ponechává svou preciznost.

Třetí převzatá vlastnost je pak naneštěstí jednoznačně negativní. Výměna celé klávesnice není o nic méně náročná než u motýlkových modelů, protože místo šroubků je připevněna permanentními nýtky.

Další, v zásadě nutnou, novinkou 16palcových modelů je přepracovaný systém chlazení. Součástí toho jsou větráčky s rozměrnějšími lopatkami a více než o třetinu větší chladiče a jejich výřezy pro odvádění teplého a přivádění studeného vzduchu. Z konstrukčního hlediska se opravdu jedná o znatelné zlepšení, které potvrzují také první praktické testy výkonu.

Vzhledem k tloušťce počítače, kapacitě baterie a větším reproduktorům poskytuje náhled do jeho vnitřku poněkud překvapivé zjištění ve formě množství prázdného místa.

To by v případě přepracování vnitřního rozložení teoreticky umožnilo integraci většího množství konektorů nebo vyměnitelné paměti RAM a SSD. Na druhou stranu nelze vyloučit, že by to nemělo negativní vliv na už tak hraniční schopnost celého systému se efektivně chladit.

Závěrem jsou zřejmá jednoznačná zlepšení klávesnice, baterie, chlazení a reproduktorů. Zároveň však design vnitřku 16palcových MacBooků Pro zůstal oproti předchůdcům do velké míry nezměněn. To znamená, že stále neumožňují upgradovat RAM ani úložiště a použití nýtků u klávesnice a lepidla u baterií značně komplikuje opravy.

Navíc dost možná zůstává náchylnost kabelu propojujícího displej a zbytek počítače k porušení, stejně jako nevratná ztráta dat v případě selhání základní desky.

Z těchto důvodů iFixit udělil novým MacBookům Pro velmi nízké skóre opravitelnosti. To má kromě životnosti laptopu důsledky také pro jeho ekologičnost. Neoddělitelné součástky je mnohem náročnější recyklovat, i když se Apple snaží zavádět co nejefektivnější procesy.

MacBooky tak i nadále existují ve zvláštním prostředí. Vyrobila je firma se výraznými environmentálními ambicemi, ale jejich design není tomuto přemýšlení příliš nakloněn.

Macbook – obecně

Apple MacBook je jedním z nejoblíbenějších notebooků na současném trhu, a to z dobrého důvodu. Díky tenkému a lehkému designu je ideální pro práci i zábavu a jeho výkonný hardware umožňuje uživatelům pracovat s více úlohami jako profesionál. Ať už si kupuje člověk nový notebook, nebo chce vylepšit ten stávající, MacBook je skvělá volba.

Elegantní hliníkové tělo MacBooku je stylové a odolné. Je k dispozici ve třech velikostech, od 11palcového MacBooku Air po 15palcový MacBook Pro. Všechny tři modely mají displej Retina s živými barvami a ostrými detaily – ideální pro sledování filmů a úpravu fotografií. Díky až 12hodinové výdrži baterie lze pracovat a bavit se celý den bez obav, že dojde šťáva.

MacBook má také dostatek výkonu. Je poháněn procesory Intel Core a k dispozici je až 16 GB RAM. V případě úložiště si můžete vybrat od 128 GB do 1 TB rychlého flashového úložiště. Dodává se také s macOS, nejnovější verzí oceňovaného operačního systému Apple. Díky přístupu do obchodu App Store v něm najdete stovky aplikací, kterými si notebook přizpůsobíte pro jakýkoli úkol.

MacBook je také velmi bezpečný. Je vybaven snímačem Touch ID pro rychlé a bezpečné přihlašování a také bezpečnostním čipem Apple T2. Tento čip pomáhá chránit vaše data a udržuje notebook v bezpečí před škodlivými útoky.

Ať už je člověk student, profesionál, nebo běžný uživatel, Apple MacBook je vynikající volbou. V tenkém a lehkém provedení skrývá dostatek výkonu a nabízí bezkonkurenční zabezpečení. Díky přístupu do obchodu App Store si lze notebook přizpůsobit pro jakýkoli úkol. Pokud si pořizuje člověk nový notebook, MacBook je skvělou volbou.