Případ podnikající nepojištěné cestovky Majestic Travel zdaleka není první!

nepojistena_cestovka

Něco podobného se stalo vůbec poprvé, konstatoval před nedávnem šéf odboru cestovního ruchu na Ministerstvu pro místní rozvoj Aleš Hozdecký v souvislosti s případem boskovické cestovní kanceláře Majestic Travel, která od svého vzniku letos v březnu podnikala bez povinného pojištění proti úpadku a tudíž v rozporu se zákonem o cestovním ruchu. Není to pravda.

Holiday Brno dluží různým složkám státu více než milion korun. Vyjádření Hozdeckého se ještě snažila upřesnit mluvčí MMR Jana Jabůrková s tím, že jde teprve o druhý případ za mnoho let, kdy se něco podobného stalo.

Ale člověk nemusí mít k dispozici ministerský archív, aby přišel na to, že ani takové prohlášení nesedí. Už jsme psali o loňském případu CK Pressburg, která podnikala jako cestovní kancelář i poté, co jí pojišťovna UNIQA neprodlužila smlouvu a která byla členem Asociace cestovních kanceláří ČR.

Podle zjištění portálu Krachy cestovek.cz z informací volně dostupných na internetu se před dvěma lety přišlo na to, že brněnská cestovní kancelář Online Tours vůbec nebyla pojištěna.

Zjistila to agentura Mediafax díky insolvenčnímu návrhu, který podala na jinou brněnskou cestovní kancelář, Holiday Brno, její bývalá zaměstnankyně, která nedostala mzdu za únor 2010. Obě firmy byly totiž personálně propojeny v osobě majitelky Hany Pipové, která byla jednatelkou CK Holiday Brno, zatímco její dcera Nikola byla jednatelkou Online Tours.

Jakým způsobem paní Pipová podnikala, to názorně vykreslují dokumenty insolvenčního soudu.

Insolvenční správkyně sice uznala nároky poškozených firem v řádu několika milionů korun, ale konkurz musel být zrušen pro nedostatek majetku. Už předtím byla totiž proti paní Pipové nařízena exekuce a přišla o celý svůj obchodní podíl ve firmě.

A společnost její dcery, Online Tours? I zde exekutor zabavil paní Haně Pipové obchodní podíl a společnost jako taková je od letošního dubna v soudem nařízené likvidaci. Pozoruhodné na tom je, že firma přesto podle výpisů z obchodního rejstříku a z živnostenského rejstříku stále disponuje platnou koncesí k provozování cestovní kanceláře.

To jen dokumentuje, jakým způsobem sdílejí různé složky státu informace v době, kdy se roky masivně investuje do elektronizace státní správy. Ještě horší je totiž zjištění, že firma Holiday Brno dlužila různým státním složkám milion a čtvrt!

České správě sociálního zabezpečení nehradila pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (860 tisíc Kč), Všeobecné zdravotní pojišťovně za pojištění (240 tisíc Kč) a dokonce ani neplnila daňovou povinnost na základě platných daňových zákonů a dlužila Finančnímu úřadu Brno 140 tisíc korun.

Pro úplnost dodejme, že další peníze si nárokoval Krajský soud v Brně a brněnský magistrát a že firma nasekala statisícové dluhy u řady dopravců a neplatila ani za elektřinu, plyn, telefony a dokonce ani za odvoz odpadků.