BG Travel: Kde jsou miliony za propadlé zájezdy?

Okolnosti pádu liberecké BG Travel stále nedají spát poškozeným klientům. Vinou podpojištění CK přišli o peníze a také je naštval přístup policie, která vyšetřování krachu odložila. Jeden z postižených turistů spočítal, že cestovka již nestihla vypravit uhrazené zájezdy za čtyři miliony korun.

A ty prachy někde musí být,“ napsal na diskuzním fóru. Lidé se dokonce svolávají k budově soudu, kam se má majitelka cestovky dostavit k jednání.

Bývalá pobočka liberecké cestovky BG Travel.

Poškozený zákazník, který vystupuje pod jménem Honza, zveřejnil na webu Orbion.cz kompletní prodejní statistiku. BG Travel podle ní prodala téměř 1130 poukazů za 7,1 milionu korun. První si lidé koupili loni 11. dubna a poslední o necelé tři měsíce později, 4. července, tedy těsně před vyhlášením úpadku.

Na část zájezdů zákazníci odjeli a některé zrušili. V Bulharsku firma po svém krachu nechala skoro 300 turistů, jejichž návrat platila pojišťovna. „Poukazů nevyužitých/propadlých bylo 574 v hodnotě téměř 4 mil. korun,“ konstatoval Honza.

Podle jeho statistiky nejvíc poukazů prodala cestovní agentura Invia, a to 284 za téměř 1,8 milionu korun, pak slevový portál CityKupon.cz (76 za téměř 520 tisíc) a dnes již zkrachovalý portál Hypersleva.cz (73 za skoro 470 tisíc Kč). Pro zbytek si lidé přišli většinou přímo na pobočku CK.

CityKupon.cz se nachází na černé listině Asociace portálů hromadného nakupování. Honza v příspěvku na Orbionu uvedl, že ze CityKuponu některé platby do cestovky prý vůbec nedorazily. „Zřejmě je rovnou odklonil nám všem známý majitel CityKuponu,“ dodal Honza. A kdo je oním majitelem?

CitiKupon.cz v podmínkách užití uvádí, že jeho provozovatelem je CityMedia 888 Limited. Podle britského rejstříku jde o londýnskou firmu, jejímž ředitelem je 41letý český občan Vladimir Alex Pieter. Ten je dle údajů Nic.cz zároveň držitelem domény citikupon.cz.

Navíc osoba stejného jména – Vladimir Pieterfiguruje v insolvenčním řízení jako zaměstnanec BG Travelu od září do listopadu 2012, tedy několik měsíců po pádu CK. Liberecký úřad práce podle oznámení vyvěšeného na portálu Justice.cz Pieterovi vyplatil z veřejných peněz mzdový nárok bezmála 58 tisíc korun.

Rozhodnutí o odložení trestního oznámení na majitelku CK, libereckou penzistku Marcelu Pavelkovou, ještě není konečné. Vyšetřování může obnovit státní zástupce. Trestní oznámení loni v červenci podali poškození klienti, podle nichž se Pavelková dopustila podvodu. Některá média dokonce spekulovala, že Pavelková je jen nastrčeným bílým koněm kryjícím skutečného vlastníka.

Soudkyně Vanda Rozsypalová na čtvrtek předvolala k ústnímu jednání dlužníka a navrhovatele insolvence, tedy Marcelu Pavelkovou a pojišťovnu. Jestli liberecká penzistka na jednání naplánované na 13. hodinu dorazí je otázkou, zatím se soudem vůbec nekomunikuje. Někteří poškození klienti se nicméně k justiční budově chystají si to s Pavelkovou vyříkat. „Já se toho 18. 4. na 100 % zastavím. Uvidíme, zda se ta můra objeví,“ napsala v diskuzi na Orbionu poškozená klientka Alena.