Jak si ověřit, zda je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku?

cestovni_kancelar_upadek

Zhruba polovina obyvatel ČR si každoročně pořizuje dovolenou formou zájezdu nákupem u cestovní kanceláře (CK). Ty mají ze zákona povinnost být pojištěny pro případ svého úpadku a informace o tomto pojištění musí svým zákazníkům předat současně s cestovní smlouvou.

Vyhledat pojištěnou cestovní kancelář lze nyní snadno a rychle na adrese www.cestovni-pojisteni.eu.

Tyto doklady pro zákazníky musí obsahovat informace s názvem pojišťovny, podmínky pojištění a způsob oznámení pojistné události. V řadě cestovek mají na zdech vystaven certifikát o pojistce, CK jsou však málokdy ochotny sdělit přesnou výši částky, na jakou jsou pojištěny. A bez souhlasu konkrétní cestovní kanceláře takovou informaci nezískáte ani v pojišťovně.

Tuto informační bariéru bohužel zatím nezboří ani vládě předložená novela zákona č. 159 o podnikání v cestovním ruchu. Přitom by stačilo do novely vložit větu, že v certifikátu o pojištění, který cestovním kancelářím vystavují pojišťovny, musí být kromě pojistného období uvedena i výše pojistky. Jenže Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podle návrhu do budoucna počítá jen s tím, že na svých webových stránkách povede pouze seznam pojištěných cestovních kanceláří s informacemi, mezi nimiž výše pojistky chybí.

Takový seznam ale existuje už dnes – na webu www.cestovni-pojisteni.eu si můžete už dnes podle názvu CK nebo podle jejího identifikačního čísla snadno a rychle zjistit, zda cestovka, u níž si plánujete pořídit dovolenou, je anebo není pojištěna proti úpadku. Uvedený systém jako bonus také ověřuje, zda na kancelář není vyhlášený konkurz.

Informaci o platném pojištění by měly na svých webech mít přístupnou a aktualizovanou všechny cestovní kanceláře. Všechny pojišťovny, které poskytují tento druh pojištění, pak mají na svých webových stránkách aktualizované seznamy, v nichž lze vyhledávat.

A konečně také MMR má na svých stránkách rozcestník s linky na weby pojišťoven, ale bohužel ne přesně na tu stránku, kde je uveden seznam pojištěných CK. Portál Krachy cestrovek.cz v této souvislosti již před rokem a půl upozornil na to, že ministerstvo má k dispozici údaje o dalších pojišťovnách, které pojišťují tuzemské cestovní kanceláře, ale na svém webu je do dnešního dne všechny neuvedlo.

S jedinou výjimkou – po našem upozornění se na webu zveřejněný ministerský seznam rozšířil o pojišťovnu Slavia, u níž je pojištěna např. cestovní kancelář RS Tour Romana Šimka, bývalého spolumajitele CK I. Parkam Holidays, která zkrachovala před třemi lety.

Podstatné však je, že na stránkách MMR, které je garantem cestovního ruchu a které dlouhodobě deklaruje, že chce stoprocentně chránit zákazníky cestovních kanceláří, nenajdete pojišťovnu, u které je řádně pojištěno proti úpadku několik českých cestovních kanceláří – namátkou CK Aeolux či Cestovní kancelář S.E.N. Podotýkáme, že jde o pojišťovnu Allianz – Slovenská poisťovňa.

Člověk by si měl určitě takové informace dohledat, jako když například hledá krátkodobou půjčku. Taky je nutné dohledat určité věci, aby měl člověk jistotu, že uzavře výhodný úvěr.