Dovolená v zahraničí – tipy na cestu

Dovolená v zahraničí může být skvělou příležitostí k poznávání světa a různých kultur. Pro mnohé je cestování na nová místa jedním z nejúžasnějších životních momentů. Myšlenka na cestu do zahraničí však může být vzrušující i skličující zároveň. Užitečné tipy na cestu se budou hodit.

Aby byla dovolená co nejvíce úspěšná, je důležité se řádně připravit a věnovat čas průzkumu destinací, balení zavazadel, i organizaci dopravy na letiště. Ať už jede cestující na pár dní například do blízkého Kolobřehu, na Malorku, do Skandinávie nebo na několik týdnů za exotikou, tyto tipy pomohou zajistit, aby dovolená byla bezpečná a nezapomenutelná.

1. Příprava dokumentů

Za prvé, při cestách do zahraničí je nezbytné zajistit si všechny příslušné doklady potřebné pro vstup do navštívené země. To může zahrnovat pas, vízum, údaje o pojištění a případná povinná očkování. Je třeba se ujistit, že jsou dokumenty platné a také by měl mít cestující jejich kopie uložené odděleně od originálů pro případ ztráty nebo odcizení.

Nejdůležitější dokumenty jsou:

  • cestovní pas
  • voucher na ubytování
  • letenky
  • cestovní pojištění

Není od věci ověřit si místní zvyky a zákony země, kterou se cestující chystá navštívit, aby se vyhnul případným kulturním faux pas i nechtěnému porušení zákona. Při cestování je důležité s sebou mít platební kartu i hotovost. Hotové peníze budou ideální v místní měně, v mnoha ekonomicky slabších destinacích se hodí s sebou vzít i tvrdou měnu, jako jsou eura, americké dolary nebo britské libry.

2. Balení kufrů

Když se chystá člověk na dovolenou, měl by se ujistit, že balí efektivně a účelně. Nejprve by měl zvážit, které věci jsou nezbytné, například nabíječka telefonu, power banka, léky nebo brýle. Důležité je nezapomenout na toaletní potřeby, a tyto věci překontrolovat a ujistit se, že v kufru nic nechybí.

U hygienických potřeb není radno zapomínat na letité pravidlo přepravy tekutin v příručních zavazadlech při cestování letadlem. Jedno balení tekutin nebo gelů nesmí přesahovat 100 ml, přičemž takových lahviček smí být převáženo maximálně deset a musí být uzavřeny v neprodyšném plastovém sáčku. Obecně platí, že v mnoha destinacích lze veškerou drogerii dokoupit na místě a mnohdy i za levnější ceny.

Je třeba zabalit oblečení, které se nejlépe hodí pro danou dovolenkovou destinaci, s ohledem na počasí a plánované aktivity. U moře bude potřeba jiné oblečení než na turistické túře typu Macocha či Ještěd.

Optimální je zabalit si oblečení, které je univerzální a dá se nosit ve více kombinacích. To platí jak o barvách, tak střizích nebo materiálech. K úspoře místa může přispět i minimalizace objemnějších věcí, jako jsou silné kabáty, které lze vzít na cestu na sebe a ušetřit značný prostor v kufru.

Pokud si s sebou cestující bere elektronické předměty, je třeba zkontrolovat, zda pasují do místní elektrické sítě, případně se vyplatí koupit si adaptér. Zařízení by měla být bezpečně uložena na jednom místě, aby se jejich kabely během přepravy nezamotaly.

V neposlední řadě je užitečné dbát na hmotnost kufru, protože letecké společnosti mají různé váhové limity a každý kilogram navíc se na letišti pořádně prodraží. Pokud je v plánu cesta vlakem, autobusem, nebo osobním autem, zpravidla se na takové cesty žádný váhový limit nevztahuje.

Nejlepší strategií je nevozit s sebou na dovolenou příliš zbytečností.

3. Na letišti

Při cestování do zahraničí je třeba učinit několik kroků, aby byla cesta úspěšná a to, ať už má člověk namířeno do polského Kolobřehu nebo na druhý konec světa. Prvním krokem je odbavení na letišti. To lze provést buď s časovým předstihem online, nebo osobně před letem.

Online odbavení umožňuje cestujícímu vybrat si místo, vytisknout si palubní vstupenku a bez problémů odbavit zavazadla. Pokud se cestující jde odbavit osobně, musí se prokázat průkazem totožnosti a vystát frontu na palubní vstupenku.

Jakmile má cestující palubní vstupenku, může projít bezpečnostní kontrolou. Aby prošel bezpečnostní kontrolou, musí předložit svůj cestovní pas a palubní vstupenku. Poté si většinou musí zout boty, vyndat všechny předměty z kapes, umístit všechny kovové či elektronické předměty do oddělených přihrádek a projít skenerem.

Poté, co má cestující odbavené zavazadlo a prošel bezpečnostní kontrolou, může přejít k určenému gatu a počkat na let. Letecké společnosti obvykle oznamují zahájení nástupu do letadla 40-60 minut před odletem. Během této doby si cestující může najít místo, kde se občerstvit, využít toalety nebo si nabít telefon.

Po zahájení nástupu na palubu se cestující může přesunout na své místo v letadle a připoutat se bezpečnostním pásem. Díky těmto krokům by měl cestující úspěšně absolvovat cestu do cílové destinace.

Z odbavení na letišti není třeba mít strach.

Jak se zabavit v letadle?

Lze učinit několik základních kroků, které zajistí příjemnou cestu. Zaprvé je třeba se pohodlně obléct – nejlepší je volné oblečení a prodyšné materiály. Doporučuje se mít po ruce také deku a polštářek na krk, které mohou učinit let snesitelnějším.

Těm, kteří mívají bolest nohou v klidu, se vyplatí přibalit s sebou hřejivou mast, která nohám uleví. Bolest nohou v klidu mohou způsobovat například křečové žíly, v takovém případě může pomoci si občas stoupnout do uličky a protáhnout se.

Není od věci vzít si s sebou několik svačinek. Letecké společnosti sice na některých letech nabízejí jídlo, to však nemusí vždy odpovídat dietním požadavkům nebo chutím. Vyplatí se mít po ruce knihu, časopis nebo sluchátka, které pomohou ukrátit čas.

Dobrý výběr filmů nebo televizních pořadů ve vlastním tabletu, je také skvělý způsob, jak se zabavit. Pokud k takovým filmům není přístup, pak je hraní nějaké hry, například se spolucestujícími, skvělým způsobem, jak si let urychlit a ještě se pobavit.

V neposlední řadě je třeba nezapomínat v letadle na důkladnou hydrataci, klimatizace může způsobit pocit žízně a vysoušení pokožky, takže pravidelné doušky vody pomohou udržet jasnou mysl.

Jak zůstat ve spojení i v zahraničí?

V neposlední řadě je s rostoucí integrací technologií do lidských životů snadnější než kdy jindy, zůstat ve spojení s rodinou a přáteli po celou dobu dovolené. S lidmi doma se lze spojit pomocí služeb pro zasílání zpráv, jako jsou WhatsApp aplikace, Skype a Facetime.

Aplikace WhatsApp je vázaná na telefonní číslo, s cizí SIM kartou bude potřeba nová registrace. Telefon na dvě SIM karty takový problém nemá.

V závislosti na navštívené zemi si navíc cestující může zakoupit místní SIM kartu s internetovým připojením za mnohem nižší cenu, než by vyšel roaming v zahraničí. Díky lokální SIM kartě lze využívat aplikaci WhatsApp či jiné, aniž by bylo třeba obávat se vysokého účtu za telefon.

Pokud jde o tuzemskou dovolenou například na Macochu, stačí pro úsporu kreditu využít SMS zdarma skrze internetové rozhraní. To nabízí totiž možnost zasílání bezplatných zpráv. Do internetového vyhledávače stačí zadat SMS zdarma do všech sítí, SMS brána zdarma, esemes.cz nebo podobný výraz.