Z ARCHÍVU: Před pěti lety šla do úpadku CK Relax Max Tours
Přesně před pěti lety referovala tuzemská média o úpadku cestovní kanceláře Relax Max Tours, kterou na jaře toho roku založil polský občan tuniského původu Klaudiusz Kaiser-Helman. Tentýž člověk, ovšem tehdy s jiným jménem – Kais Hanafi, stál i u pádu cestovní kanceláře Oasis Tours v roce 1997.
Policie ho tehdy zatkla a obvinila z podvodu. Soudy jej však po dvanácti letech definitivně zprostily viny a Klaudiusz Kaiser-Helman chtěl ČR žalovat o stamiliony korun a žádat úhradu škody.
Místo toho však přivedl k pádu další cestovku, která se specializovala na Maroko. A právě odtud musela pojišťovna Europäische Reiseversicherung AG, repatriovat 47 klientů Relax Max Tours.
Zájezd u Relax Max Tours, na který již neodletěli, mělo zakoupeno devadesát lidí. Jednatel Etics ITP Štěpán Landík, která tehdy v ČR zastupovala pojišťovnu Europäische Reiseversicherung AG, k tomu uvedl: „Poté, co obdržíme přesné seznamy zákazníků, budeme moci potvrdit, zdali sjednaná pojistná částka postačí na odškodnění všech klientů.“
Poznámka redakce: Jde o další důkaz toho, že pojišťovny v minulosti automaticky nevyplácely poškozeným klientům padlých cestovních kanceláří 100 % ceny zájezdu, o čemž se již několik let snaží přesvědčovat veřejnost mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) Jan Papež.
Případ CK Oasis Tours
Připomeňme si ještě krach CK Oasis Tours, tehdy jedné z největších cestovek v ČR. Pod vedením Tunisana Kaise Hanafiho zkrachovala 3. července 1997. Firma od té doby dluží peníze nejen svým někdejším partnerům, ale také mnoha tisícům tehdejších zákazníků. Kais Hanafi resp. Kaiser-Helman tvrdil v médiích, že krach CK Oasis Tours byl náhlý a že ho způsobila tuniská letecká společnost Nouvelleair nedodržením svých závazků.
Ve skutečnosti, jak před lety upozornil deník Právo, se však tento příběh odehrával trochu jinak: „Na jaře 1997 koloval mezi českými cestovkami dopis Asociace tuniských hotelů, která své členy upozorňovala, že CK Oasis Tours je některým tamním hotelům dlužna značné částky a varovala před spoluprací s ní.“
ACK ČR podala na jaře 1997 podnět Úřadu pro hospodářskou soutěž s tím, že CK Oasis dlouhodobě prodává své zájezdy za nereálně nízké ceny. Úřad shledal podnět oprávněným, předal ho policii, ale ta případ odložila.
V květnu 1997 ACK ČR vyloučila Oasis Tours z řad svých členů a veřejně před jejími praktikami varovala. Na samém počátku července téhož roku, když obecně mívají cestovky vybráno od zákazníků nejvíce peněz, pak Oasis Tours „nečekaně“ zkrachovala.
Známý fígl s koncesí
A jaký byl další vývoj? Městský soud v Praze v roce 2010 rozhodl o úpadku společnosti RELAX MAX TOURS s.r.o. a na majetek dlužníka byl prohlášen konkurs. O dva roky tentýž soud konkurs zrušil, protože majetek dlužníka zcela nepostačoval pro uspokojení jeho věřitelů.
Firma se známým fíglem vyhnula tomu, aby jí živnostenský úřad odebral koncesi k provozování cestovní kanceláře, když sama oznámila přerušení provozování uvedené koncesované živnosti až do roku 2019.