Apple odložil film The Banker se Samuelem L. Jacksonem – producent je podezřelý ze sexuálního zneužití

Na začátku měsíce Apple zveřejnil upoutávku na nový film The Banker s hereckými hvězdami Samuel L. Jacksonem a Anthony Mackiem. Ti, které zaujala, si teď na celý film budou muset počkat neznámo jak dlouho. Dílo totiž bylo kritizováno za historickou nepřesnost a jeden z koproducentů byl nařčen ze sexuálního zneužití.

Nejdříve byla zrušena premiéra a drama o systémovém rasismu v USA 60. let se v prosinci neobjeví v kinech a v lednu ani na Apple TV+.

The Banker má poměrně snadno rozeznatelné oscarové ambice. Veřejnému publiku se měl poprvé prezentovat na AFI Festu v americkém Los Angeles 21. listopadu 2020, nakonec se ale místo něj promítal film Marrage Story natočený pod Netflixem. Premiéru zrušil sám Apple a důvody pro to zmínil v oficiálním prohlášení.

Magazín Variety pak od anonymních zdrojů z firmy zjistil, že následně bylo zrušeno také omezené promítání v kinech a v důsledku toho i na Apple TV+. Kina totiž standardně vyžadují určitou časovou prodlevu mezi uvedením na velkém plátně a na fyzických nosičích a streamovacích službách.

Konkrétně se obvinění se sexuálního zneužití týká koproducenta filmu Bernarda Gerretta Jr., syna jedné z hlavních postav, hrané Anthonym Mackiem. Pochází navíc také z rodiny, a to od Bernardových údajných sester. Jak informuje magazín The Hollywood Reporter, jejich bratr je měl v mládí po dobu několika let zneužívat.

Toto obvinění je navíc spojeno s pozměněnou časovou linkou filmu, jehož události byly oproti realitě posunuty tak, aby se v něm dcery jedné z hlavních postav neobjevily.

Jedna ze sester, Cynthia Garrett, v minulosti pracovala v televizních stanicích VH1 a MTV a má v Hollywoodu dlouhou kariéru. O své traumatizující zkušenosti z dětství se v rámci podpůrných skupin vyjadřovala už mnoho let a v roce 2016 dokonce samonákladem vydala knihu, kde svého polovičního bratra přímo jmenuje.

O odložení vydání filmu Apple požádal její právník. Sama společnost ani filmaři si podle dostupných informací problematické historie rodiny skutečně nebyli vědomi.

The Banker

The Banker je americký dramatický film z roku 2020 o dvou afroamerických podnikatelích, Bernardu Garrettovi starším a Joe Morrisovi, kteří se rozhodli čelit rasovým omezením 50. a 60. let 20. století tím, že se postavili bankovnímu establishmentu.

V režii George Nolfiho hrají Anthony Mackie a Samuel L. Jackson jako tito dva muži a Nicholas Hoult jako bankéř Matt Steiner, který jim pomáhá dosáhnout jejich cíle.

Příběh je založen na skutečném příběhu Bernarda Garretta a Joea Morrise, dvou Afroameričanů, kteří v 60. letech úspěšně čelili rasovým bariérám bankovního světa. Garrett a Morris byli odhodláni stát se prvními afroamerickými bankéři ve Spojených státech a podařilo se jim to díky využití právní mezery, která jim umožnila koupit banku a provozovat ji bez souhlasu Federálního rezervního systému.

Díky jejich vytrvalosti a odhodlání se jim nakonec podařilo otevřít první afroamerickou banku ve Spojených státech.

Film sleduje cestu obou podnikatelů za úspěchem a překážky, kterým na této cestě čelili. Postavy čelí diskriminaci a rasismu na každém kroku a musí se spoléhat na svůj důvtip a chytrost, aby překonali překážky, které jim byly postaveny do cesty.

Film také zdůrazňuje význam rodiny a přátelství, protože Bernarda a Joea na jejich cestě podporují jejich manželky a přátelé.

Bankéř je inspirativní příběh o odvaze, odhodlání a houževnatosti a připomínka toho, jak daleko jsme v oblasti rasových vztahů došli. Je to silný film, který slouží jako připomínka toho, jak je důležité stát si za tím, co je správné, a bojovat za rovnost.

Herecké výkony Anthonyho Mackieho, Samuela L. Jacksona a Nicholase Houlta jsou vynikající a film je důkazem jejich talentu a síly vyprávění. Pokud hledáte inspirativní příběh o odvaze a odhodlání, film Bankéř si určitě pusťte.