Apple vytvořil informační aplikaci pro COVID-19. Možnou diagnózu poskytovala i Siri

V záplavě informací, diskuzí, zpráv, preventivních opatření, varování, spekulací a dezinformací nebyla orientace v globální situaci o nic jednodušší než po náhlém příchodu epidemie. Apple se rozhodl poskytnout nástroj, který prostřednictvím krátkého dotazníku navrhl další kroky a zodpovídal základní dotazy. Podstatou bylo zjistit, jestli u člověka existovala možnost nemoci COVID-19.
Od uvedení aplikace News se Apple začal více angažovat ve veřejném prostoru a tématech jako politika, boj proti dezinformacím a internetová gramotnost. Představil tak například komplexní nestranné pokrytí amerických prezidentských voleb. Záměrem bylo poskytnout lidem spolehlivou platformu, kde se zorientovat v aktuálním dění.
Mnohem důležitější než prezidentské volby ovšem byla vládní i soukromá opatření pro co nejefektivnější zpomalení šíření nákazy novým typem koronaviru. Ve spolupráci s americkými vládními agenturami CDC a FEMA tedy Apple vytvořil aplikaci a web, jejichž cílem bylo pomoci lidem získat lepší vhled do svojí aktuální situace.
Zatímco aplikace s jednoduchým názvem Apple COVID-19 byla dostupná pouze v americkém App Storu, k její webové verzi měli v angličtině přístup všichni. Byla rozdělená do dvou základních sekcí, informační a diagnostické.
V informační sekci bylo krátce vysvětleno, co je to nemoc COVID-19, jaké má symptomy, pro koho představuje největší nebezpečí a v jakém případě by měl nakažený vyhledat lékařskou pomoc. Diagnostická část umožňovala rychle vyhodnotit, zda existuje reálná možnost, že je člověk nakažený a jak se zachovat.
Informační sekce Apple
U osob s COVID-19 byla hlášena široká škála příznaků – od mírných příznaků až po závažné onemocnění. Příznaky se mohou objevit 2-14 dní po expozici viru. Mezi možné příznaky patří:
- horečka nebo zimnice
- kašel
- dušnost nebo potíže s dýcháním
- únava
- bolesti svalů
- bolest hlavy
- ztráta chuti nebo čichu
- bolest v krku
- rýma
- nevolnost nebo zvracení
- průjem
Tento seznam neobsahuje všechny možné příznaky. Příznaky se mohou měnit s novými variantami COVID-19 a mohou se lišit v závislosti na stavu očkování. Seznam bude nadále aktualizován. Starší dospělí a lidé, kteří mají zdravotní potíže, jako je onemocnění srdce nebo plic či cukrovka, jsou vystaveni vyššímu riziku, že onemocní velmi vážnou nemocí COVID-19.
Diagnostická sekce Apple
Cítíte se nemocní? Pokud pociťujete některý z příznaků, zvažte následující možnosti:
- Nechte se otestovat na přítomnost COVID-19
- Pokud jste již byli pozitivně testováni na COVID-19, zjistěte více o pokynech k samoizolaci
Pokud někdo vykazuje některý z varovných příznaků pro COVID 19, nechť volá 911 nebo předem zavolá do místního pohotovostního zařízení.
Dotazník na covid i u Siri
Stejný dotazník byl komukoliv dostupný také prostřednictvím Siri, které se šlo zeptat How do I know if I have coronavirus? Hlasová asistentka v reakci na to provedla tazatele sérií otázek souvisejících s identifikací možných příznaků a určením pravděpodobnosti vystavení viru.