Na Apple TV+ dorazí dokument o sexuálním násilí v hudebním průmyslu. Tvorbu vede Oprah

Pokud éra #MeToo není na svém vrcholu, tak ho už překročila. Dostává se tak do dalšího stádia, kde jsou její hlavní odhalení reflektovány a i v ideálním případě povede také k subtilnějším změnám.

Chce k tomu přispět i slavná americká moderátorka Oprah Winfreyová. Jedním z projektů, který chystá pro Apple TV+, je tedy dokument o sexuálním obtěžování v hudebním průmyslu.

MeToo, jedno z nejvlivnějších hnutí posledních let, započalo v Hollywoodu a na filmový průmysl se také hlavně zaměřilo. Poměrně výrazně se projevilo také v americké politice, kdy mnoho žen ze zneužití obvinilo prezidenta Donalda Trumpa a vyšetřován byl také republikánský nominant do Nejvyššího soudu.

Ostatní oblasti, ať už zábavního nebo jiných průmyslů, mnoho vysoce viditelných kauz nemělo. Zdá se přitom nepravděpodobné, že by to bylo kvůli neexistenci dalších případů.

Problémy se týkají i hudebního průmyslu

Ještě při předávání cen Grammy zpěvačka Janelle Monáe hudební průmysl kritizovala za málo aktivismu. Požadovala zásadní změny, protože problémy diskriminace, nerovnosti a sexuálního násilí neexistují jen v Hollywoodu a v politice.

Asi největší dopad měl dokument Leaving Neverland o Michaelovi Jacksonovi. Zpěváka pouze neobviňoval, ale detailně zachycoval, jak se s událostmi z dětství vyrovnávají nyní už dospělé oběti. Podobný status jako filmový producent Harvey Weinstein pak dostal hudebník R. Kelly, už mnohokrát v minulosti podezřívaný z predátorského chování vůči ženám.

Mezi nejznámější umělkyně otevřeně mluvící o svém zneužití naopak patří zpěvačky Lady Gaga a Kesha. Obě o svém traumatu nahrály také skladby. Jak popisoval magazín Pitchfork, MeToo přesto v rámci hudebního průmyslu obecně nemělo příliš velkou odezvu. Mnoho jiných umělkyň se k vlivu hnutí odmítlo vyjádřit a velké instituce ho svými operacemi téměř nereflektovaly.

Dokument v čele s Oprah

Dokument vznikající pod vedením Oprah bude režírován a produkován Kirbym Dickem a Amy Zieringovou. Zaměří se na dříve vysoce postavenou ženu z hudebního průmyslu. Ta se potýká s těžkým rozhodnutím, jestli zveřejnit svoje zneužití jiným vysoce postaveným mužem z oboru.

Podle informací Applu bude dokument obsahovat témata hlubokého zkoumání rasy, pohlaví, sociálních tříd a vlivu sexuálního násilí na jeho oběti a společnost obecně. Na Apple TV+ se objeví někdy v příštím roce, bližší termín zatím není znám. Magazín 9to5Mac zmiňuje jako možný název Toxic Labor (Toxická práce).

Bude se jednat o druhý zveřejněný výsledek spolupráce Applu a Oprah. V minulosti byl spolu se spuštěním streamovací služby vydán první díl Knižního klubu Oprah, přičemž další se mají objevovat jednou za dva měsíce. Znám je dále vícedílný projekt, na němž pracuje také britský princ Harry a který se má zaměřit na otázku mentálního zdraví.