iOS 13 je nestabilní a chybí mu funkce. Apple proto mění vývojářské procesy, jako první to pocítí iOS 14

Byť Apple působí jako společnost, pro kterou je precizní práce alfou a omegou, při detailním pohledu na iOS 13 musí i ti nejvěrnější fanoušci uznat, že tato verze operačního systému se příliš nepovedla. Sice nabízí několik užitečných funkcí, které jsou doplňovány elegantním tmavým režimem, ale pokud správně nefunguje základní rozhraní, jde pouze o papírových úspěch. A všímá si toho čím dál více uživatelů.

První indikátor, že není něco v pořádku, se projevil prakticky v zápětí, co bylo iOS 13 v září oficiálně spuštěno. Hned pět dní od debutu totiž Apple vydal verzi 13.1, která řešila první problémy se stabilitou, a proslýchá se, že právě iOS 13.1 bral tvůrce iPhonů jako „oficiální release“. To je dosud nevídaný tah, který rozhodně není správnou vizitkou správného fungování divize pro vývoj. Kdyby však šlo o skutečnou opravu…

V rozmezí zhruba dvou měsíců Apple vydal dalších snad sedm aktualizací, které měly řešit časté padání aplikací (i těch systémových), vizuální nedodělky, nedokončené softwarové segmenty tmavého režimu, jenž je vlajkovou funkcí iOS 13, a dokonce i přidání chybějících funkcí, které se měly objevit hned v základu. Po skvělém loňském startu iOS 12 je tak následující, respektive aktuální verze přesným opakem.

Pochopitelně si toho všímá i Apple a logicky není spokojen. Namísto stoprocentního vyladění všech funkcí raději přidává nové softwarové prvky a soustředí se na „inovace“ natolik, že trpí ti, kteří si iPhone kupují hlavně pro perfektní funkčnost. Tato nelichotivá situace by se však s měla výrazně změnit s příchodem iOS 14.

Agentura Bloomberg informuje o tom, že Apple chystá překopat veškeré interní vývojářské procesy.

Pomůžou „vlajky“

Podle interních zdrojů uznávaného experta na Apple Marka Gurmana má gigant pod vedením Tima Cooka do vývojového procesu iOS (a dalších svých operačních systémů) implementovat nové techniky, díky nimž bude schopen na dálku izolovat či deaktivovat nefungující prvky a softwarového bugy, které by jinak ovlivňovaly výslednou stabilitu systému. Půjde na to pomocí „vlajek“, které standardně používá i Microsoft nebo Google.

Jinak řečeno to znamená, že než do nového operačního systému vpustí nějakou funkci, bude si stoprocentně jistý, že funguje na jedničku. To se jeví jako naprosto logický formát úvahy, ale jak ukazuje iOS 13, není tomu vždy tak. iOS 14 by se tak naopak mělo soustředit hlavně na zajištění co největší stability a bude vycházet z kroků známých z iOS 12 – pokud není věc připravena na veřejné uvedení, ven zkrátka nepůjde. Inovace, neinovace.

Gurman navíc dodává, že některé funkce v chystaném iOS 14 mohou být opožděny až do roku 2021 (s předpokladem, že nová verze iOS vyjde příští rok).