Apple Maps vs. Google Maps – co to je, výhody, navigace

Apple Maps a Google Maps jsou dvě nejpopulárnější navigační aplikace, které nabízejí uživatelům různé možnosti při hledání a plánování cest. Apple Maps je integrován do operačního systému iOS a je výhradní volbou pro uživatele zařízení Apple, zatímco Google Maps je dostupný jak pro iOS, tak pro Android.

Obě aplikace nabízejí uživatelům přístup k širokému spektru navigačních funkcí a informací o dopravě, ale existují zásadní rozdíly, které by mohly ovlivnit volbu mezi nimi.

Apple Maps

Když se hovoří o navigačních aplikacích pro chytré telefony, Apple Maps je jednou z předních možností na trhu. Tato aplikace, vyvinutá společností Apple Inc., slouží k navigaci a poskytuje uživatelům podrobné informace o místech, směrech a dopravní situaci. S velkým důrazem na uživatelský zážitek a přesnost, Apple Maps se stala oblíbenou volbou mezi uživateli iPhone a iPad zařízení.

Apple Maps nabízí širokou škálu funkcí, které usnadňují navigaci po městě. Hlasové navigace, která je integrována do aplikace, vám dává jasná pokyny, jak se dostat na vaše cílové místo. Uživatelé také mohou využít režim offline, který umožňuje stahovat mapy a používat je i bez připojení k internetu. To je zvláště užitečné při cestování do oblastí s špatným signálem.

Apple Maps také nabízí 3D pohled, který umožňuje uživatelům prozkoumávat místa z různých úhlů pohledu. Díky této funkci mohou uživatelé získat lepší představu o prostoru a orientovat se v neznámém prostředí.

Aplikace rovněž poskytuje informace o dopravní situaci, které zahrnují dopravní zácpy, odklony a odhadované časy příjezdu. Tímto způsobem mohou uživatelé plánovat svou cestu a vyhnout se zbytečným zpožděním.

Jednou z klíčových výhod Apple Maps je její integrace s ekosystémem Apple. Uživatelé mají přístup ke svým oblíbeným místům a cestovním seznamům na všech svých zařízeních díky funkci iCloud synchronizace.

To znamená, že pokud uživatel přidá místo do seznamu oblíbených na svém iPhonu, bude k dispozici i na jeho iPadu nebo Macu. Tato bezproblémová synchronizace umožňuje uživatelům snadno organizovat svá data a přístup k nim kdykoli a odkudkoli.

V posledních letech se Apple Maps neustále zdokonaluje a přidává nové funkce. Společnost Apple investuje do vylepšování mapových dat, aby poskytovala přesné informace o adresech, podnikatelích a místních atrakcích. S využitím strojového učení a umělé inteligence se snaží Apple Maps získat konkurenční výhodu a stát se výchozí volbou pro uživatele hledající spolehlivou navigační aplikaci.

V závěru je třeba říci, že Apple Maps nabízí pokročilou navigaci a širokou škálu funkcí, které usnadňují cestování a objevování nových míst. Díky své integraci s ekosystémem Apple a neustálému zdokonalování, se stala jednou z nejpopulárnějších navigačních aplikací mezi uživateli iPhone a iPad zařízení.

Ať už jde o hlasovou navigaci, režim offline nebo 3D pohled, Apple Maps poskytuje uživatelům spolehlivý průvodce na jejich cestě.

Obě aplikace poskytují spolehlivou navigaci s hlasovými pokyny, upozorněními na pruhy a alternativními trasami, aby uživatelé dosáhli cíle co nejefektivněji.

Google Maps

Google Maps je jednou z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších možností. Tato aplikace, vyvinutá společností Google Inc., se stala synonymem pro spolehlivou a podrobnou navigaci po celém světě. S obrovskou databází mapových informací a širokou škálou funkcí, Google Maps nabízí uživatelům komplexní řešení pro jejich cestování a objevování nových míst.

Google Maps je známá svou přesností a aktuálností mapových dat. Díky globálnímu pokrytí a rozšířené síti satelitních snímků dokáže aplikace zobrazit podrobné mapy a vyhledat konkrétní adresy prakticky kdekoliv na světě.

Integrovaný vyhledávač umožňuje uživatelům rychle najít místa, jako jsou restaurace, obchody nebo atrakce, a zobrazit podrobné informace, včetně recenzí a otevíracích hodin. Uživatelé také mohou přidávat své vlastní recenze a fotografie, což přispívá k bohatosti a aktuálnosti informací v aplikaci.

Jednou z klíčových funkcí Google Maps je dopravní informace. Aplikace sleduje dopravní zácpy, zpoždění a routování v reálném čase, což umožňuje uživatelům plánovat svou cestu tak, aby se vyhnuli přeplněným silnicím a šetřili čas.

Alternativní trasy jsou navrženy s ohledem na dopravní situaci, aby se minimalizovaly zpoždění. Google Maps také nabízí hlasovou navigaci, která poskytuje jasná pokyny, aby uživatelé mohli bezpečně a snadno dosáhnout svého cílového místa.

Další významnou funkcí Google Maps je Street View. Tato funkce umožňuje uživatelům prozkoumat místa na ulici ve virtuální realitě. S 360stupňovými panoramatickými snímky se uživatelé mohou projít ulicemi a získat lepší představu o okolí.

Google Maps také umožňuje uživatelům vytvářet vlastní mapy a cestovní plány, které mohou sdílet s ostatními. To je užitečné pro plánování výletů a sdílení tipů a doporučení s přáteli a rodinou.

S neustálým vývojem a inovacemi se Google Maps stala nedílnou součástí našich cestování a orientace v moderním světě. Díky svým přesným mapám, dopravním informacím, Street View a dalším funkcím poskytuje uživatelům komplexní nástroj pro plánování cest, objevování nových míst a snadnou navigaci.

Ať už jde o krátkou cestu do práce nebo dobrodružnou výpravu do neznámého teritoria, Google Maps je spolehlivým průvodcem, který nám pomáhá najít cestu.

Google Maps integrovaly data ROPIDu. Z aplikace lze vyčíst i zpoždění a mimořádnosti na trase

Ačkoli jsou Apple Mapy čím dál lepší a od doby svého představení urazily pěkný kus cesty, konkurenční Google Maps mají v našich podmínkách přeci jen podklady o třídu kvalitnější. Nyní navíc Mapy od Googlu přicházejí s novinkami, které je posouvají zase o krok dál.

Organizace ROPID ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy a dalšími dopravci publikovala v otevřené formě data o veřejné dopravě. Cestující tedy budou mít ve svých aplikacích na iOS a Android přesná data o poloze či odjezdu vlaků a autobusů a jako první všechny novinky integrovaly právě Google Maps.

Novinka je samozřejmě poněkud pragocentrického charakteru, ale i tak má potenciál výrazně pomoci skutečně mnoha lidem, kteří se v Praze pohybují nebo do ní dojíždí za prací.

Google Maps již dlouho podporují vyhledávání trasy po Praze s pomocí městské hromadné dopravy, ale nyní jsou zahrnuta data o spojeních v celé síti Pražské integrované dopravy, a to nově i včetně vlaků a informací o mimořádnostech na všech linkách v síti PID, což se týká Prahy a Středočeského kraje. Pokud tedy bude například přerušen provoz metra, uživatel se to v Google Maps snadno dozví.

Cestující dostanou kromě komplexních informací i upozornění v případě, že se na naplánované cestě objeví nějaká mimořádnost. Přímo v aplikaci jsou pak dostupné také informace o cenách jízdenek a upraveny byly i barvy dopravních prostředků, aby odpovídaly skutečnosti.

Potěší, že informace o aktuálních zpožděních linek začínají k odjezdům doplňovat i soukromí dopravci, kteří jsou zapojení do dispečerského systému ROPIDu. Přímo v Google Maps tak nově lidé uvidí aktuální zpoždění autobusů příměstských linek.

Pražská integrovaná doprava je vůbec prvním systémem v Česku, který aktuální reálná data o provozu ve strojově čitelném formátu poskytuje. Všechna je lze najít na webu Pražské integrované dopravy. Data v otevřené formě navíc budou přibývat a dostávat se i do dalších aplikací.

Do systému se budou Integrovat například data o zpožděních vlaků a linek tramvají a autobusů Dopravního podniku. U vlakových linek Dopravního podniku už sice má ROPID data o poloze souprav k dispozici, ale je třeba je zpracovat a převést do strojově čitelného formátu.

Nově otevřená data začínají postupně integrovat i další oblíbené aplikace pro iPhone i Android – aplikace IDOS nebo Jízdní řády Seznam.cz (dříve Pubtran). Ty ale zatím ukazují jen zpoždění spojů, nikoliv hlášení i mimořádnostech.

Novinky jsou každopádně skvělou zprávu pro všechny, kdo své cesty v rámci Prahy plánují skrze mobilní aplikace. K dispozici budou mít čím dál více dat a aplikace tak budou ještě užitečnější a spolehlivější.