Odvážný, ale logický tah – iPhone bez jakéhokoliv konektoru

Mediální prostor v posledních pár týdnech zaplavuje řada nejrůznějších zpráv o tom, co nabídnou nové iPhony, v kolika velikostních variantách dorazí a jak zásadně se změní jejich design. A byť je nutné tyto zpravidla asijské reporty brát s rezervou, mnohdy se k nám dostanou takové informace, které minimálně stojí za povšimnutí. To je příklad i té nejnovější, se kterou přichází uznávaný analytik Ming-Chi Kuo.

Ten nejen předpovídá příchod aktualizované verze iPhonu SE na první polovinu příštího roku a další tři nové modely s OLED displeji, podporou 5G a úhlopříčkou až 6,7 palce na září, ale také zabrušuje do roku přespříštího, respektive 2021. V něm by totiž dle jeho tajných informací měl Apple představit iPhone, který by nedisponoval Lightningem ani USB-C. V podstatě zcela žádným portem.

O této možnosti se mluví již delší dobu. Začalo to s eliminací zastaralého sluchátkového jacku z iPhonu 7, což se těšilo velké kritice a ani dnes po více než třech letech se přes to někteří uživatelé nedokáží přenést. Pro Apple je však budoucnost v bezdrátových technologiích a je jen otázkou času, kdy odstraní i ikonický Lightning, který definoval iPhony od iPhonu 5 z roku 2013.

Byť však tento tah může být pro cupertinskou firmu logický, přinese s největší pravděpodobností velké debaty. Dnes už je celkem běžné, že téměř všechny úkony probíhají bezdrátově včetně záloh a podobně, nicméně uživatelé mají ve fyzickém portu vždy jakousi jistotu, pokud dojde na nejhorší, připojí jej přímo kabelem k počítači a udělají třeba zmíněnou zálohu hezky postaru. V konkrétních případech k tomu Apple i sám vyzývá.

Nehledě na to, že absence této tradiční periferie by velmi limitovala i výrobce doplňků třetích stran, kteří s Lightningem počítají. A to nejdůležitější je nabíjení. I když je možné pohodlně nabíjet novější iPhony pomocí bezdrátových dobíjecích plošek, není to stoprocentní.

Může se stát, že zařízení ztratí kontakt s cívkou a nabíjení se přeruší, což pro uživatele může znamenat nepříjemné pozdní probuzení do vybitého telefonu. Problémy mohou nastat i na cestách, kde nejsou bezdrátové nabíječky standardem.

Nyní je otázkou, zdali má Kuo v tomto ohledu pravdu. Už několikrát se tento analytik spletl, ovšem jeho reputace je vesměs kladná.

Konektor Lightning

V dnešním světě se technologie neustále vyvíjejí a mění způsoby naší vzájemné interakce. Zavedení konektoru Lightningem způsobilo revoluci ve způsobu, jakým se můžeme připojovat k různým zařízením, a otevřelo svět možností.

Lightning konektor je malé a lehké zařízení, které uživatelům umožňuje rychle a snadno propojit svá zařízení mezi sebou. Má port USB-C, který je kompatibilní s většinou moderních zařízení, a také konektor Lightning, který je kompatibilní s produkty Apple. Konektor je také vybaven 3,5mm audio konektorem, díky němuž si uživatelé mohou vychutnat kvalitní zvuk.

Konektor Lightning usnadňuje sdílení souborů, fotografií, videí a hudby mezi zařízeními. Umožňuje také uživatelům nabíjet svá zařízení, když jsou připojena. To je užitečné zejména pro ty, kteří potřebují nabíjet své telefony na cestách.

Lightning konektor je také skvělý pro přenos dat mezi počítači, tablety a mobilními telefony. Podporuje přenos dat rychlostí až 10 Gb/s, což z něj činí jeden z nejrychlejších a nejefektivnějších způsobů přenosu dat. Podporuje také výkon až 100 W, což umožňuje nabíjet více zařízení najednou.

Jednou z nejlepších vlastností konektoru Lightning je jeho všestrannost a přenosnost. Zařízení je malé a lehké, takže je ideální pro cestovatele, kteří potřebují mít svá zařízení připojená i na cestách. Je také kompatibilní s mnoha různými zařízeními, takže uživatelé mohou svá zařízení bez problémů připojit k sobě navzájem.

Lightning konektor je neuvěřitelně užitečné zařízení pro každého, kdo potřebuje mít svá zařízení neustále připojená, rychle a snadno přenášet data nebo kdo si chce jen vychutnat kvalitní zvuk. Je to nepostradatelné zařízení pro každého, kdo chce zůstat v dnešním digitálním světě ve spojení.