Nejlepší investice – podílové a indexové fondy – srovnání

Základní pravidlo, pokud si chcete spořit na budoucnost je, nenechávat své peníze ležet doma pod polštářem, a nenechávat je ležet ani na bankovním účtu.

To znamená, že jestliže si necháte ležet peníze doma pod polštářem, ročně přijdete o část těchto peněz. Inflace totiž snižuje hodnotu peněz a peníze ztrácejí hodnotu – takže to, co si za určitou sumu mohu koupit dnes, ještě neznamená, že si budu moct koupit i za rok.

Pokud peníze necháváme ležet doma, neustále ztrácejí svou hodnotu, pokud je necháme ležet na bankovním účtu, zhodnocují se minimálním výnosem.

Pokud tedy máte své úspory v bance, možná byste se měli zamyslet co s nimi. Zda je raději někam neinvestovat.

Pokud chceme šetřit peníze do budoucna, musíme je uložit tam, kde bude zhodnocení pokrývat minimálně inflaci. To je velice důležité pravidlo. Mnohem lepší však bude, jestliže zhodnocení bude nejen pokrývat inflaci, ale také nám zajišťovat určitý výnos. Potom se dostáváme k tomu, že naše peníze někde leží a vydělávají nám další peníze. A to je právě to, co chceme.

Taková investice znamená, že se zřekneme současné spotřeby a budeme očekávat, že naše spotřeba v budoucnu bude vyšší. To znamená, že jestliže máme doma větší sumu peněz, neutratíme ji ihned za hlouposti, které nutně nepotřebujeme. Místo toho peníze investujeme na určitou dobu, tím pádem se zřekneme naši současné spotřeby.

Taková investice nám nabídne určitý výnos, takže se nám peníze budou rozmnožovat. Můžeme je nechat ležet a vydělávat až do doby, dokud je nebudeme potřebovat. Výbornými alternativami, kam sumu peněz uložit je například

  • realitní fond
  • podílové a indexové fondy
  • nebo investice do dluhopisů, které rozlišujeme na korporátní a státní

Začínající investor

Asi to nejzákladnější, co by měl (nejen) začínající investor vědět, je to, do čeho chce investovat a proč do toho chce investovat. Proto je samozřejmě vhodné se pro začátek poradit s odborníkem. Mnoho lidí totiž ani netuší, do čeho investovat a ani je moc nezajímají akcie apod. Chtějí jen vědět, kam peníze vložit nebo jak spořit na důchod.

Což je rozumné. Pro takové jsou vhodné produkty, které nazýváme podílové fondy. Což je takové „lepší“ spoření. Spočívá to v tom, že tam pravidelně posíláte peníze a společnost, u které máte smlouvu a ta de facto investuje za vás. Obvykle jsou na výběr tři varianty (profily):

  1. konzervativní
  2. vyvážený
  3. dynamický

První zmíněný investuje zejména do dluhopisů a dluhopisových fondů. Je sice málo výkonný, ale za to stabilní a jistý. Dynamický fond naopak investuje do akcií a akciových fondů. Dlouhodobě vykazuje výrazné výkyvy, ale je velmi výkonný.

Vyvážený, někdy též balancovaný, bývá obvykle složen z jedné poloviny akciovými a z druhé poloviny dluhopisovými fondy. Výkyvy jsou z dlouhodobého hlediska středně vysoké. Totéž platí o výkonech, které jsou výkonově mezi konzervativními a dynamickými profily.

Smyslem a nejpodstatnější výhodou podílových fondů, je pohodlí investora. Investoři do podílových fondů, se totiž nemusí o nic starat a rozumět tomu, do čeho vlastně investují. Od toho je tam správce fondu (investiční společnost či bankovní instituce), který se o investice stará. Navíc ve většině případů se jedná fondy fondů, tedy o to, že správce není pouze jeden jediný. Mohou jich být desítky. Výhodou je, že se tím výrazně snižuje riziko a navíc, nepotřebujete velký kapitál. Minimální investice je obvykle jen 500 Kč.

Nevýhody podílových fondů

Podílové fondy mají však i své nevýhody. Zejména se jedná o nepříliš vysoký výnos, což je daň za nízkou rizikovost. V případě, že bych si vybral konkrétní akciové nebo dluhopisové fondy, bývá zde výnos vyšší. K tomu však musíte mít nějaké povědomí a potřebujete větší kapitál. Pro většinu lidí tak podílové fondy zůstávají asi tou nejlepší variantou.