Do čeho a kam investovat peníze – jak začít

Investování je proces, při kterém se jedinec nebo instituce rozhodne vložit své finanční prostředky do různých aktiv, jako jsou například akcie, dluhopisy, nemovitosti nebo komodity, s cílem dosáhnout dlouhodobého zhodnocení svého kapitálu. Do čeho investovat peníze?

Investice mohou být komplexní téma, které vyžaduje důkladné zvážení mnoha faktorů, jako jsou rizika, náklady, cíle a horizont investice. I přesto se investování stává čím dál populárnější volbou pro lidi, kteří chtějí zajistit svou finanční budoucnost a zvětšit svůj majetek. Do čeho investovat?

Pokud člověk s investováním začíná, měl by vědět, jak investovat malé částky. Hodit se může i návod, jak investovat do s&p 500, případně jak investovat do ETF.

Do čeho investovat, jak investovat a kam investovat

Způsob investice se odvíjí od toho, jak velkou částku si může člověk dovolit investovat. Zda pravidelně menší, nebo nepravidelně větší. Paleta různých produktů je opravdu široká.

Nejlépe poradí schopný finanční poradce nebo se člověk může spolehnout na vlastní zdravý úsudek, zkušenosti přátel a informace z médií a vybrat si příhodný produkt sám.

Možností, kam investovat peníze, je celá řada. Existují krátkodobé investice i dlouhodobé investice. Jak investovat peníze a vydělat? Toto jsou některé možnosti, kde investovat peníze:

 1. cenné papíry
 2. akcie – nesou jisté riziko, mohou však vynést i slušné částky
 3. zlato – od malých plíšků přes mince až po cihličky; ukládat se do něj dají i menší částky
 4. diamanty
 5. obrazy – buď musí člověk mít dobré oko na ještě neznámé autory, nebo hodně peněz na ty známé
 6. nemovitosti – člověk může koupit nemovitost na hypotéku, pronajímat ji, nájem použít na splátky a na důchod má vystaráno
 7. sběratelské mince
 8. známky – oblíbený koníček, který může na důchod vynést i hezkou částku
 9. starožitnosti – na jejich nákup potřebuje člověk odborníka, který poradí, nebo se v nich musí umět vyznat sám
 10. tradiční druhy spoření a spoření pro děti – sem lze zařadit stavební spoření, penzijní připojištění a investiční a kapitálové životní pojištění; před uzavřením stavebního spoření se doporučuje věnovat pozornost srovnání stavebního spoření od různých poskytovatelů

Investování peněz by mělo být založeno na osobních finančních cílech a toleranci rizika. Pro začátek by mohlo být užitečné poradit se s finančním poradcem nebo zvážit investování do nízkorizikových a diverzifikovaných investic, jako jsou indexové fondy, vyvážené fondy nebo nejlepší podílové fondy.

Kam investovat 100 000 Kč: Pro investici 100 000 Kč by mohlo být rozumné rozložit investici do několika různých typů investic, například do indexových fondů, dluhopisových fondů a několika akcií.

Kam investovat milion Kč: Pro investici milionu by mohlo být rozumné zahrnout větší množství různorodých investic, včetně komodit, realitních fondů a privátního kapitálu.

Je třeba být opatrný při investování do akcií a obchodování s nimi. Doporučuje se informovat o historických výsledcích, fundamentální analýze a trendech trhu a také seznamovat se s riziky obchodování s akciemi. Investování do jednotlivých akcií by mělo být pouze malou částí celkové investiční strategie.

Oblíbené je investování do zlata, protože se do něj dají ukládat i menší částky.
Oblíbené je investování do zlata, protože se do něj dají ukládat i menší částky.

Co tvrdí odborníci a do jakých akcií investovat 2023

Většina expertů a ekonomů se shoduje na tom, že spořicí účty jsou nevýnosné, úroky nízké, poplatky vysoké a vklady a výběry většinou nějak omezené nebo podmíněné jistými pravidly. Inflace a poplatky většinou sežerou to, co na úroku a často i státní podpoře spoření vynese.

Úrok šel rapidně dolů kvůli inflaci, což ovšem znamená, že se spořicí účty nebo stavební spoření stávají nevýnosnými. Jaké jsou alternativy?

Podle obchodníků a ekonomů záleží na tom, jak velkou částku člověk střádá.

 • Nemá cenu investovat do devizových trhů s částkou méně než 400 000 Kč. Je to nevýnosné, navíc poměrně nestabilní. Avšak pokud se zadaří, může se člověk těšit až na 25% nárůst zisků. Na účtech devizových obchodníků není žádná blokace a peníze, které se vloží, lze vybrat nárazově, podobně jako u spořicích účtů.
 • Další alternativou je fond životního cyklu, kdy lze investici koupit, vydělat na ní a pak ji kdykoli prodat. Jde jen o dobrý nápad a správné investování.
 • Poslední alternativou jsou podílové fondy, které jsou asi tou nejvhodnější cestou, nechce-li si člověk zakládat bankovní spořicí účet.

Je potřeba si rozmyslet, zda je člověk ochoten peníze riskovat. Jakákoli investice se může zvrhnout a v inflaci může investora klidně dostat do dluhů.

Pokud jde o skutečnou alternativu ke spoření, když chce mít člověk peníze k dispozici, kdykoli je bude potřebovat, ať už to bude havárie v domácnosti, nebo třeba jenom nedostatečný příjem, alternativa k bankovnímu spořicímu účtu v podstatě neexistuje.

Je mnoho různých typů akcií, do kterých mohou investoři investovat. Pokud se například investor chce zaměřit na růst, mohl by investovat do akcií společností s vysokým potenciálem růstu, jako jsou technologické společnosti nebo biotechnologické společnosti.

Pokud se investor chce zaměřit na stabilitu a bezpečnost, mohl by investovat do akcií společností s vysokou úrovní ziskovosti a dlouhou historií úspěšného podnikání, jako jsou firmy vyrábějící konzumní zboží.

Jak začít investovat

Jako začátečník může člověk začít s investováním tím, že se zaměří na pochopení základních principů investování. Důležité je pochopit rozdíl mezi krátkodobými a dlouhodobými investicemi, různé druhy investic (například akcie, dluhopisy, nemovitosti atd.) a také rizika spojená s různými druhy investic.

Jednou z nejjednodušších způsobů, jak začít investovat, je vložit peníze do indexového fondu nebo ETF, který kopíruje výkon celého trhu nebo určitého sektoru. Tyto fondy nabízejí diversifikaci rizika a jsou obvykle levnější než jednotlivé akcie.

Jak zhodnotit peníze

Dalším krokem je zhodnocení svých investic. K tomu může člověk použít několik metod:

 • Ziskovost: Ziskovost se obvykle měří jako procentuální rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a počáteční hodnotou investice.
 • Rentabilita: Rentabilita se obvykle měří jako procento zisku z investice vypočtené na základě počáteční hodnoty investice.
 • Hodnota na jednotku: Hodnota na jednotku se obvykle měří jako konečná hodnota investice rozdělená počáteční hodnotou investice.

Je důležité si uvědomit, že existuje mnoho faktorů, které ovlivňují úspěch investice, a že žádný způsob zhodnocení nelze označit za nejlepší.

Další důležitou věcí je diversifikace, což znamená rozložení investic do různých kategorií aktiv, například do různých akcií nebo dluhopisů, nebo i do různých geografických oblastí, což snižuje riziko, že celková investice klesne v případě lokálních problémů.

Obchodování s akciemi

Obchodování s akciemi znamená kupovat a prodávat akcie firem na burze cenných papírů. Investoři kupují akcie v naději, že se jejich cena zvýší, a prodávají je, když se jim zdají předražené nebo chtějí realizovat zisk.

Pokud chce investor obchodovat s akciemi, musí si nejprve otevřít účet u brokera, který mu umožní kupovat a prodávat akcie na burze. Broker také poskytuje investorovi informace o cenách akcií a dalších důležitých údajích. Investoři také mohou obchodovat s akciemi pomocí online obchodních platforem nebo rozšířených aplikací pro mobilní telefony.

Obchodování s akciemi může být rizikové a může vyžadovat pečlivou analýzu trhu a jednotlivých firem. Investoři by se měli seznámit s různými druhy analýz, jako jsou fundamentální analýza a technická analýza, aby mohli lépe rozumět trhu a vybírat akcie s největším potenciálem růstu.

Obchodování s akciemi také vyžaduje disciplínu a trpělivost. Investoři by se měli vyvarovat emocionálních rozhodnutí a držet se svého investičního plánu.

Jednou z možností je také investování do akcií. Ty dávají právo na podíl vlastnictví v dané společnosti.
Jednou z možností je také investování do akcií. Ty dávají právo na podíl vlastnictví v dané společnosti.

Investování do kryptoměn

Investování do kryptoměn je forma investice, kdy se investor snaží získat zisk z nákupu a prodeje digitálních měn, jako je Bitcoin nebo Ethereum. Tyto měny jsou šifrovány a fungují na principu blockchainu, což je decentralizovaná databáze, která umožňuje bezpečné a transparentní transakce bez potřeby třetí strany.

Investování do kryptoměn má svá rizika, protože cena těchto měn je velmi volatilní a může se rychle měnit. Především je nutné vědět, jak těžit Bitcoin, na mobilu například. Kryptoměny nejsou regulovány, a proto je pro investory důležité, aby byli obeznámeni s riziky, která jsou spojená s touto formou investování, a pečlivě zvážili, zda jsou ochotni je přijmout.

Investování do kryptoměn lze provádět prostřednictvím nákupu kryptoměn na burze nebo pomocí takzvaných „kryptoměnových fondů“. Je samozřejmě potřeba znát kurzy kryptoměn. Důležité je také mít na paměti, že kryptoměny mohou být také použity k legálním i nelegálním aktivitám, a proto by se investoři měli vyvarovat nákupu kryptoměn z neověřených zdrojů.