Netflix nechce dále odvádět vysoké provize Applu

Populární služba Netflix pro streamování filmů a seriálů byla letos nejvýdělečnější aplikací na iOS a na předplatném skrze App Store utržila přes 790 milionů dolarů. Jedná se o skutečně nevídaný úspěch, ale Apple z něj možná nakonec radost mít nebude. Možná i tento roční výsledek totiž ponoukl Netflix k tomu, že od nynějška neumožňuje novým uživatelům si předplatné skrze App Store pořídit.

Pokud si majitelé iPhonů a iPadů chtějí předplatit nějakou službu dostupnou v rámci aplikace v App Storu, obvykle mají možnost platit předplatné přímo skrze App Store. Je to nejjednodušší, uživatel může všechna svá předplatná spravovat z jediného místa a navíc nemusí nikam znovu zadávat platební údaje. Jenže stejně jako má Apple provizi z každé prodané aplikace, bere si 30 % i z předplatného.

Ačkoli Apple v roce 2016 přistoupil k ústupku a po prvním roce mu u předplatných klesá provize na 15 %, v případě služeb jako Netflix či Spotify jsou ztráty ve prospěch Applu obrovské. Netflix tedy nyní přestal nabízet možnost předplatné skrze App Store aktivovat.

Pokud si nyní budete chtít předplatné nově aktivovat, nebo jej budete chtít obnovit, budete tak muset učinit přes web Netflixu, kam aplikace přesměruje. Jestliže předplatné skrze App Store již běží, bude fungovat i nadále.

Ačkoliv se k podobnému kroku zatím příliš vývojářů neodhodlalo, jedná se o pochopitelné rozhodnutí a Netflix má dostatečnou sílu a uživatelskou základnu, aby si něco podobného mohl dovolit. Například hudební služba Spotify předplatné skrze App Store nabízí, avšak uživatelům účtuje přirážku, která provizi Applu kompenzuje, a aktivně uživatele nabádá, aby ušetřili a objednali si předplatné napřímo.

Problém ale samozřejmě není jen mezi vývojáři a Applem. Vysoké provize autoři aplikací a služeb přirozeně nechtějí odvádět ani Googlu. Skrze Play Store Netflix platbu předplatného přestal nabízet již v květnu a například vývojáři populární hry Fortnite na Androidu obchod Google Play zcela obcházejí.

Pokud si majitelé telefonů s Androidem chtějí hru stáhnout, musí tak učinit na webu, mimo Google Play. Vývojáři tak mají zajištěno, že jim Google neuzme nic z výnosů za nákupy uvnitř aplikace.

Netflix

Netflix, přední světová streamovací služba, způsobil revoluci ve způsobu sledování televize a filmů. Společnost Netflix, která byla založena v roce 1997, se ze služby zasílané na DVD stala gigantem v oblasti streamování, který nabízí rozsáhlou knihovnu filmů a televizních pořadů. Díky nízkým měsíčním předplatným se Netflix stal zdrojem zábavy.

Netflix nabízí něco pro každého. Díky tisícům titulů, z nichž si můžete vybírat, je vždy co nového sledovat. Streamovací služba nabízí širokou škálu žánrů, včetně komedií, dramat, akčních filmů, hororů, sci-fi a dalších. Netflix má také velký výběr původních televizních pořadů a filmů, včetně Stranger Things, House of Cards a Narcos.

Netflix nabízí také širokou škálu funkcí. Funkce Můj seznam umožňuje snadno sledovat oblíbené tituly a ukládat si je na později. Funkce Pokračovat ve sledování pomůže rychle pokračovat v již započatém seriálu nebo filmu. Netflix nabízí také funkce personalizace, například možnost vytvořit vlastní profily pro každého majitele účtu.

Kromě knihovny filmů a televizních pořadů nabízí Netflix také širokou škálu dokumentárních filmů, stand-up komediálních speciálů a dalších typů programů. Služba Netflix Kids nabízí výběr filmů a pořadů pro celou rodinu a také obsah přizpůsobený různým věkovým skupinám.

Netflix také usnadňuje sledování na cestách. Služba je dostupná na různých zařízeních, včetně chytrých telefonů, tabletů a chytrých televizorů. Aplikace Netflix umožňuje sledovat oblíbené pořady a filmy, ať už jste doma nebo na cestách.

Služba Netflix přináší revoluci do způsobu sledování televize a filmů a nezdá se, že by se v dohledné době chystala zpomalit. Díky obrovské knihovně obsahu, personalizovaným funkcím a možnosti sledování na cestách je Netflix ideální volbou pro každého, kdo rád sleduje televizi a filmy.