Nové emoji přichází. Přes iPhone bude brzy možné poslat i pána s knírkem se závojem nebo bobra

Vytváření a schvalování nových emoji je systematický proces, do něhož se angažují velké technologické firmy jako Microsoft, Google, Facebook a samozřejmě také Apple. Co jsou emoji? A jak vytváření nových emoji funguje?

Emotikony jsou skvělým způsobem, jak do digitálních konverzací vnést trochu vizuální zajímavosti a emocí. Mohou pomoci objasnit zprávu nebo vnést do konverzace trochu zábavy. Je však důležité je používat s rozumem.

Co jsou emoji?

Emoji se staly nedílnou součástí digitální komunikace. Představují vizuální jazyk, který pomáhá vyjadřovat myšlenky, pocity a reakce. Co přesně jsou emoji a kde se vzaly?

Emoji, nebo jak se jim někdy říká emotikony, jsou malé, často kreslené obrázky, které se používají k vyjádření různých emocí nebo myšlenek. Poprvé byly použity v Japonsku koncem 90. let 20. století jako způsob, jak přidat vizuální prvek do rychlých zpráv.

Od té doby se staly populárními po celém světě a objevují se na všech možných místech, od webových stránek a sociálních médií až po textové zprávy a e-maily.

V současné době jsou k dispozici tisíce emotikonů, od smajlíků a srdíček po zvířata, vlajky a jídlo. Každý z nich vyjadřuje určitou emoci nebo myšlenku a jejich použití může pomoci dodat sdělení kontext a jasnost. Mohou také pomoci vnést do konverzace trochu osobitosti a zábavy.

Emoji mohou být skvělým způsobem, jak okořenit digitální komunikaci a učinit ji zajímavější. Je však důležité mít na paměti, že mohou být špatně interpretovány, proto je lepší používat je střídmě a být opatrný při výběru těch, které člověk použije.

Vytváření nových emoji

Emoji jsou dnes všude, od textových zpráv přes příspěvky na sociálních sítích až po e-maily. Staly se nedílnou součástí vzájemné komunikace. Kdo je zodpovědný za jejich vytváření?

Za vývoj, údržbu a propagaci mezinárodního standardu pro digitální reprezentaci jazyků a znaků, známého jako Unicode, je zodpovědné Unicode Consortium. Toto konsorcium tvoří řada technologických společností, například Google, Facebook a Apple nebo Microsoft.

Toto Consortium je zodpovědné za vývoj nových znaků a symbolů, včetně emoji. Proces vývoje nových emoji začíná tím, že společnosti nebo jednotlivci předkládají návrhy Unicode, které je následně přezkoumá a projedná.

Jakmile je návrh přijat, je vytvořen technický výbor Unicode, který definuje, jak má emoji vypadat, jak se má používat a rozhoduje o přesných znacích, které mají být v emoji obsaženy.

Konsorcium pak spolupracuje s návrháři z různých společností na vytvoření návrhu emoji. Jakmile je návrh schválen, je emoji zaslán různým výrobcům, například společnostem Apple a Google, kteří jsou zodpovědní za návrh konečné verze emoji.

Dodavatelé také vytvářejí emoji pro použití ve svých vlastních produktech, například v klávesnicích Apple a Google.

Kromě Unicode existují také společnosti, které se specializují na vytváření vlastních emoji, například Emojipedia a Emojidex. Tyto společnosti spolupracují s klienty na vytváření vlastních emodži, které lze používat v aplikacích pro zasílání zpráv a na stránkách sociálních médií.

Nové emoji

Emoji nicméně neslouží pouze jako komunikační prostředek. Jsou také nástrojem globální společnosti, kde musí reflektovat postoje lidí, jejich rasu a vyznání, zdravotní postižení nebo dokonce i sexuální orientaci v návaznosti na hnutí LGBT.

A byť se to může zdát jako malichernost, ve skutečnosti jde o velkou věc.

Proto se snad už od roku 2015 objevují emoji obličejů, kterým je možné změnit barvu pleti, přichází také variace znázorňující konkrétní náboženské vyznání a vyskytují se i barevné symboly, jež poukazují na konkrétní zdravotní postižení (například pohybové v podobě invalidního vozíku, sluchové ve formě naslouchátka nebo zrakové prostřednictvím slepecké hole).

V tomto má obrovskou roli právě Apple, který se pro iOS, iPadOS i macOS snaží schvalovat emoji s důrazem na diverzitu a brzy si adaptuje také nový balíček, který byl ze strany Unicode Consortium nově schválen.

Nazývá se jednoduše Emoji 13.0 a představuje základní varianty emoji, které si mohou firmy jako Apple graficky přizpůsobit k obrazu svému, byť se stejným vyzněním.

Soubor nabízí rovných 62 nových emoji, které se promítají napříč nejvyužívanějšími kategoriemi.

Přichází nové obličeje (například usmívající se s kapkou slzy), části těla (jako třeba plíce), zvířata (například černá kočka, bizon nebo mamut), jídlo (borůvky), doplňky do domácnosti (jako zrcadlo nebo jehla na šití), oblečení (vojenská helma), hudební nástroje (harmonika) a ostatní včetně lidí.

Právě kategorie lidí je dost možná nejzajímavější, minimálně co se důrazu na komunitu LGBT týče. V ní se totiž vyskytuje i pán s knírkem, který má na hlavě svatební závoj.

Ačkoliv se homosexuální svatby nepochybně dějí a jde o vývoj společnosti, napříč diskuzními fóry to v důsledku tohoto typu emoji poměrně žije.