Obsah iPhonu X Jeffa Bezose ukradl malware. Ve zprávě mu ho poslal saúdský korunní princ

Není těžké si myslet, že miliardáři mají přístup k technologiím na mnohem vyšší úrovni, než obyčejní lidé a jejich život je zásadně odlišný. Není to ovšem tak docela pravda, když se do iPhonu X Jeffa Bezose útočník naboural prostřednictvím odkazu ve zprávě a získal tak jeho soukromé, nevhodné konverzace a dokonce fotografie. Ke všemu měl za útokem stát sám korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salman.

Celá záležitost působí tak trochu jako šílená zápletka konspiračního thrilleru. Vydavatelská společnost American Media, Inc., vlastnící bulvární noviny National Enquirer, měla v roce 2015 koupit exkluzivní práva na příběh o aféře kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa a bývalé modelky Playboye. Tento příběh pak nebyl nikdy publikován ve snaze ochránit Trumpovu kampaň.

Deník Washington Post, který vlastní Jeff Bezos, se následně rozhodl situaci prozkoumat, protože se mělo jednat o možnou nelegální činnost zaplacenou z peněz určených pro kampaň. American Media později přiznala, že se vše skutečně událo tak, jak se předpokládalo. Pokusila se však také přesvědčit Bezose, aby článek nenechal vydat a když neuspěla, uchýlila se k extrémnějšímu kroku.

Aféra šéfa Amazonu

National Enquirer vydal několik článků tvrdících, že má přístup k soukromým konverzacím a fotografiím ředitele Amazonu, které odhalují jeho údajnou aféru s televizní hlasatelkou Lauren Sanchezovou.

Jak bulvární deník k těmto zdrojům přišel? Má se za to, že právě od Mohammeda bin Salmana. Washington Post se totiž zajímal také o podezření, že saúdský korunní princ v roce 2018 objednal vraždu novináře Jamala Khashoggiho.

Deník The New York Times vydal článek popisující, jak mohl bin Salman získat přístup k obsahu Bezosova iPhonu X. Ačkoliv iOS patří k nejlépe zabezpečeným operačním systémům, bylo by poněkud naivní očekávat jeho dokonalou odolnost vůči každému cílenému útoku. 1. května roku 2018 tak Bezosovi v aplikaci WhatsApp od korunního prince přišla neočekávaní zpráva s tajemným videem.

Malware Pegasus 3

Jak zjistila miliardářem najatá forenzní společnost, video v sobě obsahovalo také skrytý kód s malwarem, který útočníkům poskytl přístup k veškerému obsahu iPhonu. Spojení mezi bin Salmanim a ukradenými daty umocnila OSN, podle níž byl malware dílem firmy NSO Group, o níž Vdenik.cz už psal jako o schopné prolomit zabezpečení některých verzí iOS.

Také v tomto případě měl být použit malware Pegasus 3, který v mnoha dřívějších ověřených případech využili jiní členové saúdské vlády.

Na základě těchto informací OSN říká, že je k dispozici dostatečné množství podkladů pro otevření kriminálního vyšetřování. Útok na Bezosův iPhone je přitom pouze jedním z mnoha případů podobných cílených aktivit ze strany Saúdské Arábie.

Facebook, který WhatsApp vlastní, v minulém roce na firmu NSO Group podal žalobu kvůli údajnému využití malwaru pro cílený útok na více než tisíc uživatelů aplikace.