Ohrožení pro Spotify i Apple Music – majitel TikToku rozjíždí vlastní hudební streaming

Při pohledu na globální nabídku hudebních streamovacích služeb se nabízí zpravidla dvě relevantní možnosti – Spotify a Apple Music. Obě platformy za dobu působení na trhu získala desítky milionů předplatitelů, přičemž Spotify už dávno překročilo milník v podobě 100 milionů aktivních posluchačů, a ať už si uživatel vybere jednu z těchto služeb, prakticky nešlápne vedle.

Spotify i Apple Music ve výsledku fungují naprosto stejně. Za měsíční poplatek lidem nabízí bohatý katalog hudebních skladeb a v případě švédského giganta i podcastové pořady. Předhánějí se jen v relativních drobnostech v podobě lepšího doporučování playlistů, přehlednější orientace v aplikaci a tak podobně. Dá se říct, že si tak žijí na svém rybníčku a vedou spory o posluchače.

Když přijde na řeč hudební streaming, nelze opomenout ani další hráče jako Amazon, Tidal nebo Deezer, ovšem ve srovnání s Apple Music a Spotify nejsou tolik na očích, byť mohou přinášet nové užitečné prvky. Zmíněná dvojice se tak nemusí cítit nijak zvlášť ohroženě. Jakmile však koncem května letošního roku obletěla svět zpráva, že ByteDance chystá vlastní platformu, obavy mohou být na místě.

Začalo to TikTokem

Čínská společnost ByteDance je známá především kvůli tomu, že vlastní TikTok, masově oblíbenou sociálně-mediální síť, která si zakládá na natáčení několikavteřinových klipů s hudebním podtextem (dříve Musical.ly).

Ta se těší obrovské oblibě především na asijském trhu, ovšem i v Česku má podstatné zastoupení. Všehovšudy má mít více než jednu miliardu uživatelů a očekává se, že uživatelská báze ještě poroste.

Vzhledem k tomu, že ByteDance drží takto silnou značku, je naprosto logické, že bude díky ní chtít prorazit i do dalších návazných odvětví. Jedním z nich je i hudební streaming. Před pár měsíci tak začala jednat s velkými vydavatelstvími jako T-Series a Times Music, jež patří mezi nejzásadnější hráče v Indii. Nyní však pokračuje dále a její soustředěnost již nespadá pouze na Asii – útočí také na USA.

Jak informuje server Financial Times, ByteDance měl zahájit debaty ohledně globálních hudebních práv s předními vydavatelskými společnostmi jako Universal Music, Sony Music a Warner Music, které zaštiťují celou řadu prestižních umělců.

Pro koncové uživatele by pak měl být klíčový faktor v podobě nižší ceny než u Spotify a Apple Music, což může o mnohém rozhodnout. Zatím však není jisté, na jakou hranici chce ByteDance skočit.

Hned ze startu by navíc měla být úzce propojena s TikTokem, který by byl přítomný v různých sekcích v podobě již přednahraných krátkých klipů, byť lze zatím pouze spekulovat, jak přesně by tato integrace fungovala.

Pro Spotify a Apple Music tak může jít o velice zásadní konkurenci. Minimálně ve Spojených státech, kde se poměr uživatelů Spotify a Apple Music poněkud tříští. Pokud by navíc nabídla nižší cenu, než je zvykem, uživatele může snadno přitáhnout. Pokud bude mít dostatečně bohatý obsah a správné zacílení.

Tiktok

TikTok je mobilní aplikace pro sdílení videí, která vzala svět útokem. Umožňuje uživatelům vytvářet a sdílet krátká videa s různými speciálními efekty, filtry a hudbou. Rychle se stala hitem mezi teenagery a mladými dospělými a s více než 800 miliony uživatelů po celém světě je snadné pochopit proč.

Aplikace se používá neuvěřitelně snadno a k vytváření úžasných videí nepotřebujete být technickým nadšencem. Můžete si vybrat z řady různých zvukových efektů, filtrů a efektů, kterými svá videa okořeníte. Můžete také přidat hudbu z vlastní knihovny nebo z rozsáhlé sbírky aplikace.

TikTok je vynikající platforma pro každého, kdo se chce podělit o svou kreativitu se světem. Ať už jste hudebník, tanečník, komik, nebo se jen chcete pochlubit svými kuchařskými dovednostmi, TikTok je ideální způsob, jak na sebe upozornit. Existuje spousta výzev, kterých se můžete zúčastnit, a můžete dokonce spolupracovat s ostatními uživateli a vytvořit něco opravdu jedinečného.

Spotify

Spotify je digitální hudební platforma, která uživatelům umožňuje přístup k milionům skladeb a alb z celého světa. Díky intuitivnímu vyhledávači můžete rychle najít a přehrát jakoukoli skladbu, na kterou si vzpomenete. A díky rozsáhlé hudební knihovně se nikdy nebudete nudit při poslechu stále stejných skladeb.

Spotify také nabízí spoustu funkcí, které poslech ještě více zpříjemní. Můžete si vytvářet vlastní seznamy skladeb, sledovat své oblíbené interprety a dokonce najít novou hudbu, kterou si zamilujete. Navíc můžete svou oblíbenou hudbu poslouchat i offline, takže k jejímu poslechu nepotřebujete připojení k internetu.

Spotify nejenže usnadňuje poslech hudby, ale nabízí také řadu způsobů, jak objevovat novou hudbu. Můžete prozkoumávat kurátorské seznamy skladeb, sledovat přátele a influencery a získávat personalizovaná doporučení na základě vašich poslechových zvyklostí. Díky tolika možnostem vám nikdy nedojde skvělá hudba k poslechu.

Apple Music

Apple Music, streamovací hudební služba společnosti Apple Inc., způsobila revoluci v poslechu hudby. Apple Music nabízí uživatelům obrovský katalog skladeb, playlistů a rozhlasových stanic a také možnost vytvářet si vlastní playlisty. Poskytuje také přístup k exkluzivní hudbě, videoklipům a rozhovorům s umělci, což z ní činí skvělý způsob, jak zůstat ve spojení se svou oblíbenou hudbou.

Od svého spuštění v roce 2015 si Apple Music získává stále větší oblibu a má přes 60 milionů předplatitelů. Je dostupná ve více než 100 zemích a oblastech a lze k ní přistupovat prostřednictvím iPhonů, iPadů, hodinek Apple Watch, počítačů Mac a dalších zařízení. Vzhledem k tomu, že službu využívá tolik lidí, není divu, že se stala významným hráčem na trhu streamované hudby.

Knihovna služby Apple Music je obrovská a nabízí ke streamování více než 50 milionů skladeb. Uživatelům poskytuje také vlastní seznamy skladeb a výběr kurátorských rozhlasových stanic. Apple Music nabízí také exkluzivní hudbu a videa, takže je skvělým způsobem, jak zůstat ve spojení se svými oblíbenými umělci.

Služba nabízí také řadu funkcí, které zlepšují zážitek z poslechu. Patří mezi ně možnost sdílet playlisty s přáteli, hodnotit skladby a dokonce sledovat umělce. Služba navíc obsahuje řadu exkluzivních pořadů a rozhovorů s některými z největších hudebních jmen.

Kromě hudební knihovny nabízí Apple Music také řadu dalších funkcí. Patří mezi ně možnost spojit se s přáteli a rodinou prostřednictvím funkce Family Sharing a také možnost přístupu k rádiu Beats 1. Apple Music navíc nedávno přidala možnost streamovat živé rozhlasové a zpravodajské vysílání.

Celkově je Apple Music skvělý způsob, jak zůstat ve spojení s oblíbenou hudbou. Díky obrovské knihovně skladeb, vlastním playlistům a exkluzivnímu obsahu nabízí Apple Music uživatelům jedinečný zážitek z poslechu. Díky mnoha funkcím a možnostem streamování navíc Apple Music bude určitě bavit.