Vytváříme si diskuzní fórum vícero způsoby…

Diskuze na internetu je základ. Je jako řeč ve světě reálném a je nutné umět diskutovat, vyjadřovat se a umět sdělit svůj názor. Diskuzní fóra se stávají stále populárnějšími. A to buď samostatná diskuzní fóra nebo fóra připojená k nějakému serveru, či jen diskuze pod články.

My se dneska podíváme na založení takového diskuzního fóra snadno a rychle bez znalosti programovacích jazyků a hlavně i bez investice do hostingu, či domény. Pokusíme se o fórum zdarma.

Vytvořit diskuzní fórum může trvat několik minut, ale i několik dní. Je pouze na jeho majiteli, kolik do něj dá času a úsilí. Samozřejmě nemůžeme čekat zázraky bez alespoň minimální investice do domény a hostingu. Je velice těžké založení firmy nebo vybudování skutečně ohromujícího projekt na úrovni bez počáteční investice.

Při ceně 250 Kč už je to velice dobrý začátek. Pokud ani tolik peněz člověk nemá, nebo je nechce utratit, může se porozhlédnout to dalších možnostech a variantách k vytvoření diskuzního fóra.

Na internetu existují služby nabízející podobně jako například Blog.cz po registraci svoje webové stránky. Tyto služby nabízí diskuzní fóra. Po registraci může uživatel začít zakládat sekce s diskuzemi, otevřít registrace pro svoje budoucí uživatele a v neposlední řadě diskutovat a nastavovat svoje fórum.

Nevýhodami těchto služeb je to, že nenabízí nic extra. Vytvoří holé diskuzní fórum, případně s pár funkcemi navíc, které však mohou mít miliony dalších fór od stejné služby.

Pokud uživateli toto nevadí, může si vybrat například mezi službami Editboard.com (Forumczech.com) nebo například Forum-Zdarma.cz. Většina uživatelů těchto služeb nabízí vzhled fóra vysoce podobný, či dokonce založený na systému phpBB.

Tento systém je velice slavným a námi doporučený, proto je dobré ho vyzkoušet. Vyžaduje svůj FTP prostor, databázi a svojí instalaci. Je to však velice jednoduché a ovládat jej dokáží i úplní začátečníci.

Systém phpBB je bezplatný open source systém, díky kterému může uživatel vytvořit a spravovat svoje diskuzní fórum. Je přeložený do několika světových jazyků, včetně češtiny. Píše se o něm například i v české Wikipedii a bezplatně poradí na české podpoře phpBB.cz, či phpBB3.cz.

Mnoho známých diskuzních fór funguje na tomto systému a jsou velice úspěšná. Pomocí poměrně lehkých instalací se dají do fóra přidávat tisíce doplňků, které jsou k naleznutí na oficiální anglicky psané podpoře phpBB.com.

K nainstalování podobného fóra však potřebuje uživatel svůj hosting s doménou. Tu může člověk mít za 250 Kč nebo se může registrovat na dalším bezplatném freehostingu, kterých je v ČR mnoho. Mezi ně patří například IC.cz, Webzdarma.cz, či Endora.cz a další.

Po registraci dostane uživatel přístup na svůj FTP server, společně s databází. Následně poté si může stáhnout instalační balíček phpBB3, rozbalit jej a nainstalovat na svůj FTP server.

V tomto článku jsme zatím uvedli dvě možnosti k dosáhnutí svého diskuzního fóra. Pomocí jednoduchých služeb na internetu, či pokročileji díky instalaci phpBB. To však nejsou všechny možnosti a na světě existují další systémy podobné phpBB.

Mezi ně patří například placený, ale velice oblíbený vBulletin, Symple Machines Forum, či další. Pokud však člověk nechce riskovat a nechce přijít do styku s programovacími jazyky, ačkoliv velice málo a velice primitivně, tak doporučujeme využít na internetu nabídnutých služeb.