Vytváříme si diskuzní fórum vícero způsoby…

Diskuze na internetu je základ. Je jako řeč ve světě reálném a je nutné umět diskutovat, vyjadřovat se a umět sdělit svůj názor. Diskuzní fóra se stávají stále populárnějšími. A to buď samostatná diskuzní fóra nebo fóra připojená k nějakému serveru, či jen diskuze pod články.

My se dneska podíváme na založení takového diskuzního fóra snadno a rychle bez znalosti programovacích jazyků a hlavně i bez investice do hostingu, či domény. Pokusíme se o fórum zdarma.

Vytvořit diskuzní fórum může trvat několik minut, ale i několik dní. Je pouze na jeho majiteli, kolik do něj dá času a úsilí. Samozřejmě nemůžete čekat zázraky bez alespoň minimální investice do domény a hostingu. Je velice těžké vybudovat skutečně ohromující projekt na úrovni bez počáteční investice. Stát Vás to může i jen 250 Kč a začnete skutečně dobře.

Pokud ani tolik peněz nemáte, můžeme se porozhlédnout to dalších možnostech a variantách k vytvoření diskuzního fóra.

Na internetu existují služby nabízející podobně jako například Blog.cz po registraci svoje webové stránky. Tyto služby nabízí diskuzní fóra. Zaregistrujete se a můžete začít zakládat sekce s diskuzemi, otevřít registrace pro svoje budoucí uživatele a v neposlední řadě diskutovat a nastavovat svoje fórum.

Nevýhodami těchto služeb je to, že nenabízí nic extra. Vytvoří Vám holé diskuzní fórum, případně s pár funkcemi navíc, které však mohou mít miliony dalších fór od stejné služby.

Pokud Vám toto nevadí, můžete si vybrat například mezi službami Editboard.com (Forumczech.com) nebo například Forum-Zdarma.cz. Většina uživatelů těchto služeb nabízí vzhled fóra vysoce podobný, či dokonce založený na systému phpBB.

Tento systém je velice slavným a námi doporučený. Nezaujaly-li Vás tyto služby, můžete vyzkoušet právě tento systém, který vyžaduje svůj FTP prostor, databázi a svojí instalaci. Je to však velice jednoduché a ovládat jej dokáží i úplní začátečníci.

Systém phpBB je bezplatný open source systém, díky kterému můžete vytvořit a spravovat svoje diskuzní fórum. Je přeložený do několika světových jazyků, včetně češtiny. Píše se o něm například i v české Wikipedii a poradit Vám bezplatně mohou na české podpoře phpBB.cz, či phpBB3.cz.

Mnoho známých diskuzních fór funguje na tomto systému a jsou velice úspěšná. Pomocí poměrně lehkých instalací můžete přidávat tisíce doplňků do svého fóra, které naleznete na oficiální anglicky psané podpoře phpBB.com.

K nainstalování podobného fóra však potřebujete svůj hosting s doménou. Tu můžete mít za 250 Kč nebo se můžete registrovat na dalším bezplatném freehostingu, kterých je v ČR mnoho. Mezi ně patří například IC.cz, Webzdarma.cz, či Endora.cz a další.

Po registraci dostanete přístup na svůj FTP server, společně s databází. Následně poté si můžete stáhnout instalační balíček phpBB3, rozbalit jej a nainstalovat na svůj FTP server. Jak systém nainstalovat Vám na phpBB.cz už poradili.

V tomto článku jsme Vám zatím uvedli dvě možnosti k dosáhnutí svého diskuzního fóra. Pomocí jednoduchých služeb na internetu, či pokročileji díky instalaci phpBB. To však nejsou všechny možnosti a na světě existují další systémy podobné phpBB.

Mezi ně patří například placený, ale velice oblíbený vBulletin, Symple Machines Forum, či další (například zde). Pokud však nechcete riskovat a nechcete přijít do styku s programovacími jazyky, ačkoliv velice málo a velice primitivně, tak doporučujeme využít na internetu nabídnutých služeb.