Jak má vypadat portfolio, aneb ty nejlepší…

Přemýšlíte o svém vlastním portfoliu? Jste například grafik a chcete v něm předvést to nejlepší ze své tvorby a prezentovat se tak na internetu? Nebo chcete prostě jen svoji vlastní vizitku a mít se jak představit? Říci jednoduše „To jsem já a co umím uvidíte zde.“ a vědět, že se odkázaný dozví o Vás to nejlepší? Vždyť ani nemusí vidět Vaše díla, stačí vidět portfolio jako dílo samotné. Ukázky těch nejlepších naleznete zde.

Portfolia nejvíce využívají grafici, kteří tak představují svoje služby a oslňují budoucí možné zákazníky, kteří si u nich objednají. Je do jisté míry samozřejmostí, že vzhled portfolia neznamená, že grafik je dobrý a úspěšný, když jeho díla stojí za dvě věci. Je nutné, aby portfolio korespondovalo s uměním grafika a nebylo například vytvořené od zcela jiného, 100x lepšího grafika.

V konečném důsledku portfolio nemusí využívat jen grafici. Využít jej může každý. Může na něm prezentovat svoje webové stránky a představit je světu. Říci o nich vše zajímavé a třeba tak v budoucnu získat zakázky od těch, co Vás obdivují a chtěli by od Vás také jedny stránky vytvořit.

Nemusí se to ani týkat internetu, ale třeba produktů Vaší firmy. Jaké umí montovat bazény, druhy oken, doplňky automobilů, či jaké Vy umíte namalovat obrazy a další.

Portfolio se dá zaměřit jakýmkoliv směrem. Není to však blog, může být jeho součástí, ale sám o sobě ne. Portfolio by správně mělo obsahovat představení, tedy informace o jeho autorovi, kontakt na něj a samozřejmě přehledné roztřídění jeho výrobků a děl. Jak taková portfolia mohou například vypadat, to se můžete podívat na následující vybraná:

www.slovaczech.com / skvělé portfolio českého grafika pana Filipa Slováčka

www.pojeta.cz / osobní portfolio dalšího grafika pana Tomáše Pojety

www.tvrdek.cz / pan Jiří Tvrdek a jeho bezvadně provedené portfolio grafických děl

www.vitekskop.com / český grafik pan Vítek Skop se představuje i se svými díly

www.lefiath.cz / známý český grafik pan Petr Široký a jeho grafická díla

www.frco.sk / krásné a neobvyklé portfolio slovenského grafika pana Andreje Borskyho

www.disgrafik.eu / pan Michal Kruška představuje svoje grafická díla na krásném portfoliu

www.designme.sk / další krásné portfolio od pana Marka Leváka, skvělého grafika

www.toman-design.com / velmi zajímavé provedení portfolia grafické společnosti

www.lenkamelcakova.cz / na závěr jedna žena, paní Lenka Melčáková, skvělá grafička a její portfolio

Inspiraci tedy máte. Teď něco podobného dokázat a inspirovat se od skutečných mistrů a mistryň. Můžete nám do komentářů napsat, který web Vás zaujal nejvíce a nebo přidat další odkazy na pokoukání a hlavně pro inspiraci těm, co neví jak uspořádat svoje portfolio.