WordPress, web jednoduše a proč zrovna tenhle systém…

Redakční systém WordPress je něco jako král mezi redakčními systémy. Dlouho vládne, ale na jeho místo se chtějí dostat další. Další systémy typu Drupal, Joomla! a další. Dovoluji si tvrdit, že zatím neúspěšně. Co je to WordPress, na co jej využít a v čem je jeho kouzlo, to všechno si povíme v tomto článku, kde uznáte, že web se dá vytvořit i velice jednoduše, bez znalostí programovacích jazyků, bez peněz a bez moře času.

Nainstalování redakčního systému navíc skrývá mnoho dalších výhod a někomu z Vás to může velice pomoci.

Někteří lidé uvíznou na bodě nula a stále dokola pracují na službách typu Blog.cz a dalších. Přitom existuje jiné, lepší řešení. Tím řešením je nainstalování nějakého redakčního systému, kterým může být například WordPress. To je nejznámější redakční systém určený pro blogování na celém světě.

Krásné však je, že jej nemusíte využívat jen pro blogování, instalace je jednoduchá, zabere pár minut a navíc je ovládání velice jednoduché a skýtá mnoho dalších možností a nastavení webu. WordPress získal obrovskou popularitu po celém světě a po celém světě Vám s ním i poradí. Redakční systémy vytvoří vlastní administrační rozhraní a Vy můžete jednoduše web plnit obsahem a to bez jakéhokoliv zásahu do kódu, či do své peněženky. Je totiž zdarma.

Největší výhody WordPressu:

  • Je dostupný zdarma.
  • Poradit Vám mohou na české podpoře.
  • Ke stažení jsou k nalezení tisíce pluginů.
  • Instalace je velice jednoduchá.
  • Ovládání je velice jednoduchá.

Celá instalace systému spočívá pouze ve stažení systému. Ten stáhnete například zde v balíku RAR. Po rozbalení tohoto balíku musíte využít nějaký freehosting, který Vám nabídne FTP, tedy možnost nahrání souborů na server.

Využít můžete například Webzdarma.cz, IC.cz nebo nějaký lepší za pár kaček. Rozbalený balík tedy nahrajete na server a vzápětí se Vám na Vašem webu zobrazí instalační rozhraní, které se bude ptát hlavně po databázi a heslu k ní. Všechny tyto údaje by Vám měl sám hosting zaslat ihned po registraci, případně Vám dá návod, kde je získat. Po vyplnění příslušných políček máte web připravený k používání. Podrobný návod k instalaci Vás může čekat například zde.

Povedla-li se Vám instalace, sedíte před čistým WordPressem. Váš web je na světě a můžete jej začít využívat. Určitě však nebudete chtít zůstat na tomto bodě a rádi si například využijete nějakých jiných vzhledů a podobně. Samozřejmě to lze nastavit.

Ve Vaší administraci je taková možnost v přehledném levém panelu. Vzhledy však stahujete z internetu, kde jich jsou tisíce, některé jsou i placené, ale po zadání například „free wordpress templates“ do Googlu se Vám zobrazí mnoho stránek, kde pořídíte skutečně krásné šablony.

Ty navíc čeká podobná cesta, jako celý systém, až na tu instalaci. Po stažení šablony v RARu ji znovu rozbalíte a nahrajete tentokrát na FTP do složky wp-content/themes a v administraci ji aktivujete. Podobně je to i s pluginy, které stáhnete zde a nahrajete do složky wp-content/plugins.

Na začátku jsem se zmínil o tom, že WordPress je blogovací systém. Každý má svůj názor a můj je takový, že WordPress lze použít skutečně na jakýkoliv druh webu. Viděl jsem na WordPressu postavené diskuzní fórum, katalog webových stránek, internetový obchod a další a další.

Samozřejmě za použití příslušných pluginů a úprav. Zcela určitě je to však nejlepší možná varianta pro výběr systému pro blog. Mnoho z námi doporučených blogů na tomto systému funguje.

Na závěr bych snad dodal jen jedno. WordPress je fenomén a existuje o něm strašně moc webů, kde se o něm dozvíte mnoho. Je to velice příjemné, jelikož neznám systém, který by byl tak oblíbený. Pro uživatele je to přínosné už jenom proto, že návody a články o něm jsou v češtině, což v případě jiných systémů může být obtížnější i přesto, že samozřejmě mnoho českých webů existuje. Podle jeho oblíbenosti se odvíjí i počet jeho pluginů ve světě, šablon a hlavně i množství kvalitních webů. Nebojte se tedy přejít na lepší, přejít na redakční systém, přejít na WordPress…