Podivné loňské slevy a podnikání bez koncese

podivne_slevy

Specialista na zájezdy do Bulharska (a taky trochu do Řecka) RS Tour ve své loňské premiérové nabídce lákal až na dvoutisícové slevy při úhradě ceny celého zájezdu do 28. února. Podle výpisu z obchodního rejstříku Městského soudu v Praze ale bylo firmě zapsáno povolení na provozování cestovní kanceláře až 15. března 2011.

Veškerá činnost firmy související s prodejem zájezdů tedy byla do poloviny března minulého roku v rozporu se zákonem, protože společnost podnikala bez příslušného koncesovaného živnostenského oprávnění.

A každý, kdo se nechal zlákat slevou, ani nebyl pojištěn proti insolvenci cestovky, která podle zákona jako cestovní kancelář vlastně ani neexistovala.

RS Tour, operátor pro Bulharsko a Řecko, je sice pojištěn, ale jen na zájezdy prodané v době trvání pojistné smlouvy a jen v období od začátku března do konce října 2012. Vyplývá to z certifikátu pojišťovny dostupného na webu cestovky.

Za zmínku ještě stojí, že přes úvodní proklamace v garančním listu pro klienty o plném vyrovnání v případě krachu, se RS Tour pojistila jen do výše tří milionů korun.

CK I. Parkam Holidays, jejímž je pan Roman Šimek – vlastník RS Tour, stále třetinovým vlastníkem, byla pojištěna na 8,5 milionu korun a na plné vyrovnání klientů, kteří po úpadku přišli o dovolenou, to rozhodně nestačilo.