Máme za sebou týden plný krachů. Média naznačují možnost podvodů

Redakce portálu Vdenik.cz si minulý týden vzala po prvních úspěšných měsících práce alespoň pár dnů dovolené, cestovní kanceláře se se svými krachy naopak rozhodly zlomit rekord. Jen za uplynulý týden nechaly své klienty na holičkách hned tři.

Minulou sobotu čekaly na odbavení na letišti v turecké Antálii také desítky klientů zkrachovalé CK, na letišti v Praze je pak přivítal zástupce ČPP.

Sérii zahájila v poslední pracovní den minulého týdne plného státních svátků, ve středu 4. července, pražská CK Globaltour. Hned následující den, 5. 7., se přidala liberecká Marcela Pavelková BG Travel. V sobotu 7. července pak doplnila na tenhle dort svou třešničku Majestic Travel z Boskovic.

Celkový počet krachů tak už letos dosáhl šesti. Mezi slova „krach“ a „insolvence“ ovšem v tomto případě nelze položit rovnítko. Vzhledem ke státním svátkům zatím insolvenční rejstřík nejnovější krachy nezaznamenal. Pojišťovny naštěstí nečekaly na úřední postup a většinu klientů uvízlých v zahraničí už dokázaly dostat domů.

Výjimku představují klienti boskovické Majestic Travel. Podle informací TV Nova jich 40 dorazilo v sobotu do jihochorvatského letoviska Podaca, aby na místě zjistili, že se nedostanou ke svým zavazadlům. Ta jim odmítl vydat řidič autobusu, protože nedostal od cestovky zaplaceno. Potvrdila to jedna z turistek, paní Marie Vaněčková. Ta jela na dovolenou s malou dcerou na vozíčku.

Pro turisty se podařilo zajistit ubytování, k zavazadlům ale neměli přístup ani vpodvečer, uvedla TV Nova. V sídle CK Majestic Travel v Boskovicích v sobotu podle televize Nova nebyl nikdo k zastižení, majitelka celý den nebrala telefon.

Za první z čerstvě zkrachovalých CK stojí podle internetového obchodního rejstříku podnikatelka Helena Pošvářová z Prahy 4. Většinu klientů jejího Globaltouru už dostala domů z Turecka Česká podnikatelská pojišťovna. Posledních několik se chystá vrátit do vlasti ve středu a v pátek tento týden.

Největší zájem médií ale vzbudil krach liberecké BG Travel. Skoro 300 klientů nechala tato cestovka, která vznikla teprve letos, Bulharsku. Pojišťovna Generali, která už se rovněž postarala ve spolupráci s kooperující asistenční službou o jejich návrat, předpokládá, že dalších několik stovek lidí neodjede na dovolenou, kterou si u BG Travel už zaplatili.

Redaktor TV Prima Libor Tampier zjistil, že cestovka své problémy do poslední chvíle tajila. „Jedna z klientek, která se sem dobývala, nám řekla, že svůj zájezd platila včera, těsně před koncem zavírací doby, a nikdo jí ani v nejmenším nenaznačil, že by byly nějaké problémy,“ sdělil divákům ve zprávách 5. července.

A další zjištění, ještě závažnější, přidala reportérka Českého rozhlasu Ivana Bernáthová. „Od lidí, kteří majitelku cestovní kanceláře znají, jsem se dozvěděla, že ve skutečnosti BG Travel provozoval jiný podnikatel, který už jednou jako majitel cestovní kanceláře zaměřené na Bulharsko zkrachoval. Proto byla firma napsána na Marcelu Pavelkovou jen formálně,“ konstatovala Bernáthová.

Není tedy divu, že jeden z účastníků diskuse na webu Lidovky.cz se rozohnil: „Ti podvodníci v cestovních kancelářích to dělají naschvál. Cestovní kanceláře shrábnou od zákazníků peníze a potom je vědomě posílají na dovolenou, i když je jim jasné, že pobyt či doprava nejsou zaplaceny dodavatelům a zákazníci i s rodinami budou mít zkaženu dovolenou a děcka prázdniny. Ta povinna pojistka není na krytí planovaných podvodu, ta je na kryti neocekavaných událostí, které CK nemůže ovlivnit a o kterých nevěděla.“