ODHALENÍ: Říčanský podnikatel Michal Koranda vydává agenturu za cestovní kancelář!

Na Krachy cestovek.cz přicházejí zajímavá upozornění od našich sympatizantů. Chtějí varovat ostatní, aby nenaletěli podvodníkům a nepřišli o svou dovolenou. Takovým varováním je i email od pana P.: „Cestovní agentura Domiko prodávala do loňského roku zájezdy v rozporu se zákonem a bez pojištění. Letos se přejmenovala na CK Harmony a vesele si prodává dál stejné zájezdy a bez pojištění…“

Cestovní agentura Harmony v pražských Nuslích se vydává za cestovní kancelář

Jak se Krachům cestovek.cz podařilo ověřit, informace je téměř přesná. Říčanský podnikatel Michal Koranda má živnostenské oprávnění na provozování cestovní agentury.

Jak jsme již vysvětlovali, podle zákona agentura může prodávat zájezdy cestovních kanceláří, ale nesmí vytvářet a nabízet své vlastní. A ze zákona není pojištěna proti úpadku, protože pojišťovny cestovní agentury na rozdíl od kanceláří proti úpadku nepojišťují.

Podle uvedených kontaktů na dosud existujících webových stránkách Michal Koranda skutečně provozoval cestovní agenturu D.o.m.i.k.o, kterou nyní nahradila cestovní agentura Harmony s provozovnou v pražských Nuslích. A přestože k provozování cestovní kanceláře oprávnění nemá, vlastní zájezdy nabízí.

Co je ale mnohem horší, pan Michal Koranda svou živnost cestovní agentury převlékl do oblečku cestovní kanceláře. Nad vchodem nuselské provozovny se skví logo s nápisem „Harmony cestovní kancelář“ a na jejich dveřích visí strohé, rukou psané, oznámení:

Z provozních důvodů kancelář prozatím zavřena. Děkujeme za pochopení. CK Harmony

Počítačem psaný text pak uvádí, že zájezd lze objednat na pobočce v Říčanech u Prahy.

Webové stránky mají adresu www.ckharmony.cz a píše se na nich: „Naše zájezdy si můžete koupit v naší cestovní kanceláři v Praze.“ Při pohledu na agenturu převlečenou za cestovní kancelář se téměř zdá být zanedbatelným detailem, že na webu nejsou k nalezení zákonem stanovená data jako např. identifikační číslo podnikatele.

Až ve Všeobecných podmínkách lze zjistit, že firma, která si říká CK, o sobě mluví jako o agentuře. Mimochodem jde o zkopírované podmínky agentury D.o.m.i.k.o a to se všemi chybami. Tyto podmínky jsou součástí smlouvy, zákazník je tedy stvrzuje svým podpisem. Takovým podpisem by ovšem připustil, že věděl, že cestuje s agenturou a ne s CK. 

Faktem ale je, že jde o nepojištěnou agenturu, která ani nemůže mít pojištění a neměla by prodávat vlastní zájezdy, znamená, že kdyby se turisté při jejím případném krachu dostali v zahraničí do potíží, žádná pojišťovna jim repatriaci nezařídí.

Kompenzaci v případě úpadku nemohou čekat ani ti, kteří by v takovém případě měli zakoupené zájezdy, ale nikam by neodcestovali.

Podle emailu našeho čtenáře má pan Koranda údajně „navíc značné finanční problémy. Živnostenský úřad o jeho nezákonném podnikání ví, ale nic nepodnikl“. Dle zjištění portálu Krachy cestovek.cz o převleku cestovní agentury Harmony za cestovní kancelář nevědělo do dnešního dne ani Ministerstvo pro místní rozvoj, které podle svých slov důkladně kontroluje podnikání v cestovním ruchu.

Informace o říčanském podnikateli Korandovi přinesla ve večerních Událostech Česká televize.