Padlá agentura travel esprit měla problémy už vloni!

Přestože je cestovní agentura travel esprit od úterka v úpadku, na svém webu dál nabízí zájezdy a navíc v rozporu s předpisy u nich neuvádí cestovní kancelář, která je pořádá. Dovolat se na pevnou linku do firmy se nám dnes však nepodařilo ani na několikátý pokus a nefungovaly ani stránky na Facebooku.

Úpadek pražské cestovní agentury travel esprit ukázal, že řada zákazníků nemá ani ponětí o tom, že za svou dovolenou nemusí platit agentuře, u které si zájezd kupují, ale mohou poslat peníze rovnou na účet pořádající cestovní kanceláře. Ty jsou na rozdíl od cestovních agentur proti úpadku pojištěny.

O své peníze v travel esprit zřejmě přišlo několik desítek klientů této cestovní agentury, která údajně měla velké problémy již v loňské sezóně. Už před rokem o tom psal server Ověř si to. Podle něj si nejčastěji lidé stěžovali na to, že jim cestovní agentura dluží peníze.

Zákazníci si prý objednali zájezdy a řádně a včas je zaplatili. Jenže travel esprit mnoho zájezdů zrušil. Důvodem k tomu byly například nenaplněné kapacity zájezdu. Dle obchodních podmínek travel esprit cestovní agentura v případě zrušení zájezdu byla povinna vrátit celou platbu klienta do 30 dnů. V mnoha případech se tak ale nestalo.

Loňské problémy CA travel esprit byly potvrzeny také rychlým průzkumem, který včera Krachy cestovek.cz uskutečnily mezi několika cestovními kancelářemi. „Hlídali jsme si je, takže jsme o žádné peníze nepřišli,“ uvedla například zaměstnankyně nejmenované CK.

Cestovní kancelář ESO Travel na svém webu naopak bez okolků uvádí CA travel esprit jako zrušeného prodejce na seznamu firem, které nemají právo disponovat s materiály cestovky. Nepřekvapí, že společnost travel esprit ještě včera na svých webových stránkách uváděla ESO Travel mezi cestovními kancelářemi, které zastupuje.

V diskuzích na internetu se již od loňského roku objevovaly rady, jak se poškození klienti CA travel esprit mohou domoci svých peněz – a sice kontaktovat přímo cestovní kancelář, která zájezd pořádá. Řada poškozených zákazníků agentury třeba zjistila, že agentura jejich objednávku ani úhradu cestovce vůbec nepostoupila a peníze si nechala!

Nejeden příspěvek pak líčí beznadějnou snahu podvedených klientů dostat své peníze zpět. Jeden příklad za všechny: Pisatelka překopírovala do diskuse korespondenci s jednatelem společnosti Radkem Řezáčem, který ji ujišťoval, že zítra jí peníze pošle. Uběhly týdny a peníze nikde…

Web agentury travel esprit ještě dnes fungoval, ale v provozu už nebyly její stránky na facebooku. Zde se dalo například dočíst, že travel esprit byla Nejlepším prodejcem zájezdů CK Čedok pro rok 2008 a že v roce 2010 získala 3. místo v prodeji zájezdů CK České kormidlo. Jinde na webu lze pak najít, že CA travel esprit byla uvedena v ročence Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) pro rok 2011 jako její řádný člen.

„Naším úkolem je ušetřit Vás zbytečných starostí,“ napsala o sobě agentura travel esprit. Důležité je, aby už tato agentura a její lidé už nikomu dalšímu starosti nepřidělali.